15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Një delegacioni shqiptarë nga Presheva sërish në Uashington. Kërkojne si serbet ne Kosovë, asociacionin për shqiptaret në Serbi!

Washington, 1 mars -Ne kohen kur ne Bruksel po zhvillohen takime dhe bisedime intensive mes kreret e shtetit kosovare dhe serbe ku po bisedohet per asociacionin e komunave  serbe, përfaqesuesit nga Lugina e Presheves (Shaip Kamberi, Ardita Sinani, Ragmi Mustafa,Flora Ferati, Ragmi Mustafi) ne anen tjeter kane shtuar vizitat ne SHBA per te takuar personalitetet amerikane, për t’ju folur  për situaten e aktuale politike dhe ekonomike ne Luginene Preshves vend ky me i avarfur dhe me me i dikskriminuar ne Evropë, raprton nga Vashgtoni gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Ja cfare kërone delegacioni nga Presheva ne Uashington

Deputeti në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka njoftuar gazeten zvicerane Le Canton27.ch se « një delegacion i shqiptarëve nga Medvegja, Bujancoa dhe Presheva gjenden pe rnje vizite pune ne Uashingtonin, ku do të flasin para Senatit amerikan për diskriminimin e shqiptareve etnik ne Serbine Jugore nga rtegjim i Beogradit.. »

Duke foluir pe rtakimert dhe ekrsat z.Kamberi ne vazhfim ka phuar për gazeten zvicerane Le Canton27.ch se « ne, jemi për ate qe te rrespektohet reciprociteti. Pra, ate cfare e kerkojne serbet ne Kosovë, te na mujndeoshet edhe neve shqiptareve ne Serbi.  Nese ata kerkojne Asciocin te Komunave serbe ne Kosovë, ne po ashtu kërkojme Asocionin tone ne Serbi, rrespektivisht ne Luginene Preshevës aq me teper qe numerikisht jemi me shume se ata, nese ata kerkojne shkeputje nga Kosova edhe ne do kerkojmë ribashkim me Kosovën konform referendumit te 1-2 marsit 1992  »

Sipas z.Kamberi aktivteti i tyre i takimeve dhe bisedimeve me autoritet amerikane ka nisur sot për Luginën në Senatin amrikan, organizuar bashkërisht nga zyret e Senatores Joni Ernst dhe Senatorit Gary Peters, bashkëkryesues të Grupit për çështje Shqiptare në Senat

Kamberi ka thënë se shqiptarët e tri komunave në jug të Serbisë qendrore kanë nënshkruar tre marrëveshje me qeveritë në Beograd me ndërmjetësimin e një faktori ndërkombëtar pas konfliktit në Kosovë dhe ka akuzuar Beogradin për mos rrespektimion e obligimeve.

“Në vend që të zgjidhin problemet e realizimit të kërkesave tona legjitime, faktorë të ndryshëm lokalë, prej vitesh po përpiqen të bllokojnë bashkërendimin tonë të përbashkët, çdo iniciativë të shëndetshme dhe çdo përpjekje. Prandaj sot më shumë se kurrë na duhet koordinim i brendshëm dhe bashkëpunim i ngushtë me Prishtinën, si dhe harmonizimi i politikës sonë me miqtë tanë ndërkombëtarë dhe ndërgjegjësimi për çështjen e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës”, ka thene z. Kamberi, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ai ka falënderuar qeverinë në Prishtinë që ka mundësuar  delegacionin e tij të vizitojë SHBA-në për të tretën herë radhazi.Peut être une image de 6 personnes, personnes debout et costume

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...