23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

La Diaspora

Euro 2024: / Nesër Düsseldorfi, do jetë i shqiptarëve, aty do jenë mbi 40 mijë tifozë nga Kosova e Albin Kurtit në përkrahje te...

Sipas korrespondentit të gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch në Düsseldorf, ne ndeshjen e neserme mes Shqipërise dhe Spanjes, nga 40.000 tifozë, pjesa dermuese...

Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në Euro-24, por pa incidente

Bernë, 22 qerhsor -Gati ne cdo qytet ne 26 kantonet e Zvicres autoritetet kane ngritur  Zonat e tifozëve ( Fans zone) q eqytetrret te...

Një bust i heroit zviceran Guillaume Tell u përërua në Amerikë. Së shpejti një bust i tillë edhe në Kosovë

Busti i William Tell në Kosovë? (Un buste de Guillaume Tell au Kosovo?) eshte ky titulli i nje shkrimi botuar javen e kaluar ne...

Policia zvicerane arreston ciftin shqiptar që kishin kryer një krim në Itali

Një çift nga Shqipëria ehste arrestua të hënën në Zvicër. Ata ishin shpallur në kërkim me fletarrest ndërkombëtar nga Italial, njofton gazeta zvicerane ne...

Njoftim nga Konsulata e Republikës së Kosovës në Cyrih

Njoftohen të gjithë bashkatdhetarët e të gjitha trevave shqiptare, se me rastin e 25-vjetorit të rënies heroike të heroit tonë, Agim Ramadani, ai që...

Kryetari i KMSHZ-së Hfz. Mehas Alija, uron shqiptarët në Zvicër dhe diasporë për festën e Kurban-Bajramit

"Në emrin timin dhe në emër të të gjithë besimtarëve e qendrave tona islame shqiptare në Zvicër, t’ua uroj festën e madhe të Kurban-Bajramit...

Shqiponja I. (41) e vrarë në Bergdietikon AG – babai i saj (65) flet para gjyqit « Askush nuk meriton diçka kaq të tmerrshme »

Berne, 10 qershor -Shqiponja Isufi, 41 vjeçare e cila po jetonte në Zvicër, para gati dy vitesh (25 shtator 2022) është gjetur  e vdekur...

Banorët e një komune zvicerane votojnë për të tretën herë kundër natyralizimit të çiftit nga Kosova, ja arsyeja

Në komunën e Uttwil-it, Kantoni Thurga një çift nga Kosova ka 17 vite që po lufton për të fituar nënshtetësinë zvicerane"Uttwil TG: Jo e...

Mbi 400 haxhinj shqiptarë nga Zvicra marrin rrugën për në Haxh

Bernë, 8 qershor -Këtë vit, rreth 400 haxhinj shqiptarë nga Zvicra do të marrin pjesë në Haxh, ritualin e përvitshëm të haxhit islam në...

Policia zvicerane arreston shqiptarin 23-vjeçar me 10 kg. drogë

Bernë, 7 qershor -Pas kontrollit të një 23-vjeçari mbrëmjen e së mërkurës në stacionin e trenit në Grenchen (SO), policia ka kapur më shumë...

Dernier articles