23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

La Diaspora

Kompania gjigante e Zvicrës Grupi Orllati me pronar shqiptar, nuk ndalet…Tash ka nisur ndërtimin e fushës diellore fotovoltaike 100 MW në Kosovë

Luasanne, 6 qershor -Më 31 maj  te ektij viti Konsorciumi Lindja Solar LLC, duke bashkuar katër partnerët e lartpërmendur, dhe Ministria e Ekonomisë së...

Zvicra dënon ish-futbollistin shqiptar me 9 vjet burg dhe 12 vjet largim nga vendi, shiti 82 kg. drogë

Bernë, 1 qershor -Ish-futbollisti shqiptar (37) denohet me 9 vjet burg dhe 12 vjet largim  nga Zvicra ishte dënimi me të cilin gjykata penale...

Edhe në Zvicër ka dhunë familjare. Vitin 2023 policia regjistroi 19.918 raste. Ky është shqiptari që «pajton» burrat dhe gratë në Zvicër…

Bernë. 1 qershor -Konsulentë të gjatë të dhunshëm vështirë se i arritën burrat me prejardhje migracioni. Një ofertë unike nga Cyrihu ndryshon. Rrënjët e...

Gazetari ndërkombëtar nga Gjeneva: Italia me diasporën tonë po mbeshtesin « Berlusconin » shqiptar për deputet në PE

Njeriu i mirë, me shumë shokë!..Dje ne e mbështetëm dhe i dham besimin per kombëtaren tone, italiani De Biasi, por sot ai po na...

Zvicër, shqiptarin e lënë, por jo edhe rumunin të hyjë në bordello te prostitutat (klub nate)

Një grup shokësh nuk mundën të punonin për shkak të shiut. Si alternativë, ata vizituan së bashku bordellon e "Zeusit" në Küssnacht. Por në...

Gazeta prestigjioze italiane La Repubblica për arkitektin shqiptar Lendi Bojniku, fitues i kompeticionit ndërkombetar për ndërtimin e gjimnazit te shkatërruar gjatë luftës në Ukrainë

Arkitekti shqiptar Lendi Bojniku, fitues i kompeticionit ndërkombetar për ndërtimin e gjimnazit te shkatërruar gjatë luftës ne Ukraine, ka zhvlluar nje intervsite Intervista e...

Nënkryetari i Parlamentit Evropian Rainer Wielnad: Shtëpija e Shqiptarit është e Zotit dhe e mikut!

Më 28 maj, në TV SYRI në Grenchen, do të jetë musafir Nënkryetari i Parlamentit Evropian Rainer WIELAND! MBAJTJA E MIQËSISË! "Shtëpija e Shqiptarit...

Vëllezërit Pacolli nga Kosova, patronë të kompanisë «HP-Mietservice» në Wirges, shembull integrimi dhe suksesi në Gjermani

Bekim Pacolli, patronm i kompanise gjiogante «HP-Mietservice» ne Wirges te Germanisë me mbi 60 punëtorë qe mbajne mbi 300 familje në Kosovë, ShqipëriWirges, 22...

Haradinaj në tubimin me mërgimtarët në Nurnberg: AAK është partia me mbështetjen më të madhe në Gjermani

"Për një Kosovë më të sigurtë dhe të zhvilluar, përkrah Amerikës dhe botës demokratike..." tha dner tjera ish-kreyministrit Ramush Haradinaj gajte tubimit te djehsme...

Hamza në Zvicër: Mërgimtaret tanë janë ambasadorë të imazhit të kombit dhe shtyllë e pamohueshme ekonomike

Winterthur, 19 maj -Dega e PDK-së në Zvicër ka organizuar një tubim madhështor për kryeministrin në ardhje Bedri Hamza në Winterthur. Pjesë e këtij...

Dernier articles