12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Europe

Ne Lion (FR) kapet një shqiptar me 3 kg drogë dhe 6 mije euro ne makine

Lion, 14 mars -Të premten, më 10 mars, një automobilist u arrestua në Lion, gjegjesisht ne Vénissieux me tre kilogramë heroinë dhe një shumë...

Zëdhënësja e BE-së tregon hapin e radhës për liberalizimin e vizave për Kosovën

Anitta Hipper, zëdhënëse e BE-së për cështjet e Brendshme të Komisionit Evropian ne bisede me gazetarin e tv kombëtar ATV-së, rrespektivisht me redaktorin e...

Pierre Maudet takohet me sipërmarrës lokal

Versoix, 27 shkurt - Në një atmosferë të relaksuar dhe miqësore, të hënën më 27 shkurt 2023, u zhvillua në ambientin privat të ADER...

Zvicër, kërcnohet nje kandidate shqiptare. Gazeta zvicerane: Sopate pranë posterit zgjedhor te vajzës nga Kosova

Bernë, 8 mars -Mu ne Diten Nderkombëtare te Gruas gazeta zvicerane Kath shkruan per disa probleme te nje kandidate shqiptare ne pjesen gjermanofone te...

15-vjetori i Pavarësisë ne ambasaden e Kosovës në Berlin. Atmosfere festive me ministren Gërvalla me mysafire shqiptarë dhe gjermanë

Pallati Mbretëror Schlos Scharlotenburg sonte u shëndërru në Odë Shqiptare për të ftuarit e ambasadorit të Kosovës Dr.Faruk Ajeti Shkruan: Hajriz MAMAJBerlin  Pallati i stilit barok...

Adami, një ukrainas i vogël, sapo ka treguar majën e hundës në Gjenevë. Gjyshja Aisha e kenaqur me nipin dhe tri mbesat: Fatimen, Camilën...

Gjenevë, 23 shkurt --Adami është vetëm një muaj e gjysmë. Ai e drejtoi majën e hundës së tij shumë të bukur tek HUG në...

Një vit lufte kundër Ukrainës: Këshilli Federal vlerëson angazhimin e tij dhe propozon një plan të ri ndihme

 Bernë, e  merkure 22  -Më 24 shkurt 2022, Rusia nisi një ofensivë ushtarake kundër Ukrainës në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare publike. Në përgjigje...

Cassis në Forumin e dytë Ndërkombëtar (IC Forum) në Gjenevë ka një masazh

Gjenevë, 22 shkurt -Më 15 dhe 16 shkurt 2023, Këshilltari Federal Ignazio Cassis mori pjesë në Forumin e dytë Ndërkombëtar të Bashkëpunimit Zvicër (IC...

Kosova dhe shqiptarët urojne fitoren e presidentit të ri të Cekise z.Pavel. E kanë përshëndetur largimin e Zeman, i njohur si një proserb dhe...

Pragë, 28 janar -Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Petr Pavel do të jetë presidenti i ri i Republikës Çeke me 57% të votave, pas...

Kaos ne Aeroportin e Gjeneves, per shkak pese personave qe kaluan pa kontroll. Policia pastron, nxjerr te gjithe pasagjeret nga Aeroporti

Gjeneve, 27 dhjetor -Alarm sigurie. Aeroporti i Gjenevës u evakuua pas një inkursioni në një zonë të sigurt Turistët e humbur shkaktuan një alarm duke...

Dernier articles