20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Blerta Sejdija, aktivistja nga Praga që perfaqesoi shqiptaret në seancën e 65-të të Komisionit të OKB-së për statusin e grave

Seanca e fundit e Komisionit për Statusin e Gruas (CSW65) e 65-ta  me radhe nen patronazhin e OKB-së e mbajtur dite me pare, ku ne mesin e qindra delagecioneve dhe personaliteteve boterore, ka marre pjesë edhe e reja nga Kosova Blerta Sejdija, nje aktiviste 21 vjeçare e cila jeton dhe vepron në Pragë të Çekisë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Përfaqësuesit e Shteteve Anëtare, entitetet e OKB-së dhe organizatat jo-qeveritare (OJQ) të akredituara nga ECOSOC nga të gjitha rajonet e botës ishin të ftuar të marrin pjesë në seancë.

Shkaku COVID-19 dhe duke marrë parasysh udhëzimet e fundit nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës Botërore së Shëndetësisë (OBSH), CSW65 u zhvillua në një format hibrid me takime kryesisht virtuale.

Me daten 24 mars Blerta Sejdija, aktivistja 21 vjeçare nga Kosova e cila jeton në Çeki, ishte e ftuar në seancën e 65-të të Komisionit të OKB-së për statusin e grave. Ajo u zgjodh nga Zyra e Qeverisë së Republikës Çeke për të përfaqësuar brezin e ri dhe Çekinë! Në seancë ajo debatua së bashku me mysafirë të tjerë rreth përvojës Çeke të brezit të ri me barazinë gjinore.

Duke konsideruar si prioritet temen e pjesëmarrjes dhe vendimmarrjes e plotë dhe efektive së grave në jetën publike, si dhe eliminimim e dhunës, për arritjen e barazisë gjinore dhe fuqizimin e të gjitha grave dhe vajzave.

Per fund do shtuar se Blerta Sejdija nje diplomate e re synon te jete edhe nje gazetare e ardhshme ne Ceki e cila ka prezentuar me sukses Kosoven dhe shqiptaret ne samitin e NATO-s në Pragë. Blerta, eshte ne perfundim e siper te studimeve, shkencat politike ne Universitetin Karlovi.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...