11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Zvicër, një arsye shumë e mirë për të qenë të lumtur: Fushata e vaksionimit e OFSP ka shënuar progres!

Bern, 26 gusht -Në Zvicër, gjithnjë e më shumë njerëz po vaksinohen kundër COVID 19. Sot, dy në tre persona të moshës 16 vjeç e lart kanë marrë të paktën një injeksion. Një fakt i këndshëm. 19 korrik 2021, me mesazhin “Një arsye shumë e mirë për të qenë të lumtur! « , OFSP po shërben nje foiotre te madhe në Sheshin Federal, njfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Pushimet verore kanë filluar ose do të fillojnë në shumë kantone: një kohë ideale për të bërë një vlerësim të ndërmjetëm të fushatës së vaksinimit të Zyrës Federale të Shëndetit Publik (OFSP). Aktualisht, në Zvicër, 63% e njerëzve të moshës 16 vjeç e lart kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës. Ky është një rezultat i mirë, dhe ne dëshirojmë të falënderojmë të gjithë që janë vaksinuar, si dhe të gjithë ata që morën pjesë në këtë përpjekje.

Të hënën, 19 korrik 2021, nga ora 13:30 deri në 3 pasdite, torta do të shërbehet për kalimtarët në Sheshin Federal. Ata që, para ose pas provës, do të dëshironin të përfitonin nga vaksinimi, mund ta bëjnë këtë në vend, pa takim, në kamionin e vaksinimit të kantonit Bern, i cili do të parkohet atje për rastin nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 4 pasdite.

Njerëzit që nuk janë vaksinuar ende mund ta bëjnë këtë tani
Më e qetë, periudha e pushimeve është një kohë ideale për të caktuar një takim. Në strukturat e lëvizshme (p.sh. kamionët e vaksinimit) ose në zyrat e mjekëve dhe farmacitë, njerëzit që dëshirojnë të vaksinohen mund të vijnë gjithashtu pa takim për të marrë injeksionin e tyre kundër COVID 19.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...