16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Bruksel, BE dënon kërcënimet serbe për vdekje ndaj deputetit shqiptar në Beograd

Bruksel / UE, 28 shkurt -Per dy dite rresht ne Bashkimin Evropian u debatu mbi Kosoven dhe shqiptaret, perfshire edhe ata ne Serbi. Perveq takimit mes Kryeministrit shqiptar Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksander Vucic edhe sot ne nje konference shtypi ne seline e BE-së u be fjale edhe per diskrimnimin e shqiptareve ne Luginen e Presheves, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Duke folur per Luginen e Presheshevës zedhenesi i BE-se z. Peter Stano ka shprehu keqardhje per kercnimet ndaj deputetit shqiptare nga Bujanoca ne Parlamentin e Serbise z. Shaip Kamberi

«Kercnimet apo sulmet ndaj personaliteve por edhe gazetareve nuk jane shenje e mire ne rend te pare per ate vend qe pretendon te jete demokratik apo te jete anetare e BE-se. Edhe Serbia ne kete rast duhet te kete kujdes. E di se ne rajon ka individ dhe grupe me elemente ekstremiste. Rasti i kercnimeve ndaj deputetit shqiptar z. Kamberi per BE-ne eshte e denueshme dhe e papranueshme. Prandaj kerkojme nga autoritet e Beogradit qe te hetojne rasrin duke ndeshkuar autoret, njekohesisht te marrin masa mbrojtese te sigurise ndaj deputetit shqiptar, sepse kercnimi i deputetit Kamberi eshte dicka e patolerueshme per ne..» ka thene zëdhenesi i BE-se z. Stano per gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...