28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Skandaloze: Nje deputete e partise se Hashim Thacit pjesetaret e UCK-se i quajti «terroriste»?! Pasojne reagime te ashpra ne rrjetet sociale dhe mediat kosovare

Prishtinë, 21 nentor -Ne seancen e fundit ne Pralamentin e Kosovës , duke mbi krimin e organizuar te drejtuar nga minsitrja e drjetesise Albulena Haxhiu, kjo e fundit eshty fyer rende nga deputetja e PDK-së Blerta Deliu duke e pyetur se « si ndihet që kunatin e ka të akuzuar për “terrorizëm” në Maqedoninë e Veriut. » , njofton nga Prishtina korrerspondeni i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Blerta Deliu e PDK-së e quan terrorist ish luftëtarin e UÇK-së », « Deputetja Blerta Deliu nga PDK-ja e quan ‘terrorist’ anëtarin e grupit të Kumanovës », « Blerta Deliu e quajti terrorist sot në Kuvend, Komandant “Malisheva” flet nga burgu », « Te largohet nga posti i depuetets Blerta Deliu pe rfyeren e UCK-së »; « Të jep pergjegjesi deputetja e PDK-së qe foli me gjuhen e Beogradit kunder UCK-së » etj… jane keta disa tituj ne mediat kosovare qe i hasëm diteve te fundit pas deklaratave skandaloze te deputetes se PDK-së ne seancen e fundit te Kuvendit te Kosovës!

Pasi deputetja e PDK-së Blerta Deliu në Kuvendin e Kosovës, e cilësoi si terrorist pjesetaret e UCK-së, kjo deklaratë e saj ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë. Rreth kesaj deklarate skandaloze ka reaguar ashpër edhe Grupi i Kumanovës.

Ne media dhe rrejte sociale kane reaguar edhe ish-anetare te UCK-së dhe pejsetare te gropit Kumanova. Shek Hallaçi nga Burgu Idrizovës ka rktikuar ashpër duke goditur deputeten e PDK-së Blerta Deliun due i then se  » Rasti ynë është montazh i ish-shefave tuaj.. ». Ka reaguar ashpër Demë Shehu, i dënuar me burg të përjetshëm për ngjarjet e Lagjes së Trimave, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Ndërsa Muhamet Krasniqi i dënuar me burgim të përjetshëm për pjesëmarrjen në konfliktin e armatosur me grupin e Kumanovës ka folur direkt nga burgu duke krtikuar depuetetn e PDK-së. Sipas Krasniqit, « jemi të akuzuar por edhe të dënuar për terrorizëm, por asnjë shtet në botë deri me sot nuk na ka quajtur terroristë, perveq Serbisë, Maqedonise dhe kësaj depuetes se PDK-së Blerta Deliut » ?!
I denuari tjeter Naser Baraliu, i dënuar në rastin “Kumanova”, ka thënë se nga burgu ku është do të dalë horizontalisht, kjo sepse është dënuar me burgim të përjetshëm.
Madje, deklaraten e deputates se PDK-se, partise së Hashim Thacit e kane cilesuar skandalalze, duke e krahasura me ato të liderve serbe dhe maqedonas (Gruevski dhe Vucic) kunder UCK-së. Prandaj nga institucionet e Kosoves madje edhe njerez, anetar te partise se saj (PDK) kane kerkukar distanciom nga kjo deklarate ose largimin e saj nga posti i deputetes.

Bekë Berisha nga partia e ramush hardiunajt (AAK) në seancën e fundit plenare të Parlamentit të Kosovës ka kërkuar nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës, kryesisht nga deputetja Blerta Deliu-Kodra që tu kërkojë falje të gjitha familjeve për deklaratën e bërë, ku kjo e fundit e quajti “terrorist” pjesëtaret e UCK-së, citon gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Berisha kërkon nga deputetët tjerë të PDK-së të distancohen prej fjalimit të Blerta Deliut, të cilën e krahasoi me ish deputeten e LDK-së, Hykmete Bajrami.

Derniers articles