24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Sipas gazetë zvicerane ne shqip Le Canton27.ch këto janë pikat, vendet me të nxehta në botë që aktualisht janë ne kritë, të përfshira ne lufte ose ne prag lufte!

Bernë, 2 nentor -Russia agresive dhe diktatroiale është në luftë qe nga invasioni rus ne Ukrainë, Armenia dhe Azerbajxhani po përjetojnë një konfrontim të dhunshëm, Izraeli është në luftë, paqja nuk ka qenë kurrë kaq e brishtë në Kosovë dhe e kërcënuar në Afrikën Perëndimore, Shtetet e Bashkuara po përjetojnë një krizë politike të paprecedentë, kthimi i populizmit është një frikë për Evropën, shkruan gazeta zvcierane ne shqip le Canton27.ch duke pershkruar pikat, vendet me të nxehta në botë që aktualisht janë ne kritë, të përfshira ne lufte ose ne prag lufte!

Në hijen e Lindjes së Mesme dhe Ukrainës Luftërat e radhës po afrohen këtu Ka luftë në Rripin e Gazës dhe Ukrainë. Ndërsa Izraeli dhe Ukraina kanë nevojë urgjente për mbështetje, konfliktet e mëtejshme kërcënojnë të ndryshojnë rendin botëror. Udhëheqësit si Xi Jinping ose Vladimir Putin mund të përfitojnë nga shpërqendrimi i Perëndimit.

Bota po i shikon me shqetësim luftimet në Rripin e Gazës dhe Ukrainën. Por ka pika të tjera problematike në botë. Diktatorët mund ta përdorin situatën për të pohuar me dhunë interesat e tyre në hijet e vëmendjes. Shtetet që normalisht do të ndërhynin aktualisht janë tërësisht të fokusuara në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme, shkruan “Tagesspiegel”. Ekziston rreziku i ndryshimeve gjeopolitike. Azerbajxhani dhe Armenia

Përshkallëzimi në enklavën armene të Nagorno-Karabakut në shtator mund të jetë vetëm fillimi i një konflikti më të madh. 120,000 armenë u dëbuan nga zona e vendbanimit. Por tronditja e një spastrimi të tillë etnik nuk u materializua. Tani qeveria e Azerbajxhanit tashmë mund të synojë rajonin tjetër: enklavën e Nakhiçevanit. Megjithatë, ju mund të arrini zonën vetëm përmes tokës duke kaluar Armeninë ose Iranin. Azerbajxhani nuk do të ngatërrohet me Iranin, por Armenia është ende e dobësuar nga konfliktet e fundit dhe aktualisht nuk mbrohet më nga Rusia. Megjithatë, një sulm ushtarak mund të tërheqë edhe vende të tjera në konflikt. Turqia qëndron pas Azerbajxhanit, ndërsa Armenia po mbrohet gjithnjë e më shumë nga Irani.

Nga provokimet serbe deri me 24 shtator 2023 me deshtimim i invasionit të Serbisë në Kosovës / Që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, Serbia ka shtuar trupat e saj në kufirin me Republikën e Kosovës, pas konfrontimeve te forcafe kosivare me nje grup terrorsitesh serbe prej 100 vetash me 24 shtator, te strehaur ne kishen e Banjskës ne Veri ne Kosovës,  pas tre cileve qendron presidneit serv Aleksansder Vucci dhe qveria serbe, te cilët dedhura ne invasion e Serbise nbe kosvë sipas palnit te krmelinit ne Ukrainë.  Përpjekjet e BE-së për të ndërmjetësuar mes presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dështuan.

Rusia dhe Gjeorgjia / Më në jug në Kaukaz ka një tjetër konflikt që rrezikon të përshkallëzohet. Dy provincat gjeorgjiane Abkhazia dhe Osetia Jugore janë të pushtuara nga Rusia dhe konsiderohen si rajone autonome. Ata mbrohen nga ushtria ruse. Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin (71) mund të aneksojë rajonet në Gjeorgji.

Konfliktet në rajonin e Sahelit / Ka disa pika të nxehta në kontinentin afrikan. Pas grushteve të shtetit në Mali, Burkina Faso, Guine, Niger dhe Gabon, qeveritë demokratike u përmbysën dhe regjimet iu bashkuan Moskës nën ndikimin e Grupit Wagner. Përpjekje të mëtejshme për grusht shteti mund të pasojnë në Afrikën Perëndimore dhe të rrisin ndikimin e presidentit rus Vladimir Putin.

Kina, Filipinet dhe Tajvani / Për presidentin kinez Xi Jinping (70), Tajvani është pjesë e territorit të Kinës. Kombi ishull ndodhet 180 kilometra në lindje të Kinës dhe e konsideron veten të pavarur. Tajvani akuzon vazhdimisht Kinën për shkeljen e hapësirës së saj ajrore ose për afrimin shumë të ishullit me anije ushtarake. Tajvani merr mbështetje nga SHBA. Por sa kapacitet kanë SHBA-të për konflikte të mëtejshme? Kina dëshiron të krijojë fakte në Detin e Kinës Jugore dhe të mbrojë interesat e veta. Kjo gjithashtu vë në telashe Filipinet. Vetëm pak ditë më parë, anijet kineze u përplasën me rojet bregdetare të Filipineve. Manila akuzon Pekinin për sulm të qëllimshëm ndaj rojes bregdetare.

 

Derniers articles