24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Charles Enderlin ne tv francez deshmon: Në vitin 2009, Benjamin Netanyahu autorizoi Katarin të financonte Hamasin

Bernë, 2 tetor -Benjamin Netanyahu dhe paraardhësit e tij sollën vullnetarisht Hamasin në pushtet, nënvizon Charles Enderlin. Evropianët që mbështetën kryeministrin izraelit duhet të kërkojnë falje nga familjet e viktimave hebreje, gjëmon ish-korrespondenti i France 2, transmeotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Çdo muaj, një avion privat ulej në aeroportin Ben Gurion, afër Tel Avivit. Një emisar i Katarit doli, duke mbajtur valixhe të mbushura me dollarë. I shoqëruar nga policia izraelite ai po shkonte në Gaza”, shpjegon Charles Enderlin në këtë intervistë.

Charles Enderlin nuk i prish fjalët. Përgjegjësia e Benjamin Netanyahu për masakrat e përgjakshme të Hamasit është reale, sipas ish-korrespondentit të France 2 në Jerusalem: Kryeministri izraelit bëri gjithçka që Hamasi të merrte pushtetin në Gaza, madje autorizoi financimin e tij, shpjegon shtatëdhjetëvjeçari.

Një kundërshtar i fortë i së djathtës dhe i së djathtës ekstreme aneksioniste, Charles Enderlin botoi « Izraeli, agonia e një demokracie » (Ed. Seuil) në fund të shtatorit. Në preambulën e veprës së tij, gazetari citon këtë fjali: “Të pretendosh Holokaustin të thuash se Zoti është me ne në të gjitha rrethanat është po aq e urryer sa “Gott mit uns” që u shfaq në brezat e xhelatëve”

Një kundërshtar i fortë i së djathtës dhe i së djathtës ekstreme aneksioniste, Charles Enderlin botoi « Izraeli, agonia e një demokracie » (Ed. Seuil) në fund të shtatorit. Në preambulën e veprës së tij, gazetari citon këtë fjali: “Të pretendosh Holokaustin të thuash se Zoti është me ne në të gjitha rrethanat është po aq e urryer sa “Gott mit uns” që u shfaq në brezat e xhelatëve”

Sot, Charles Enderlin nuk heziton të flasë për « spastrim etnik » « për atë që po ndodh këto ditë në Bregun Perëndimor », por refuzon termin « gjenocid » që ndonjëherë i bashkangjitet sulmit të Hamasit të 7 tetorit ose bombardimeve të Gazës nga ushtria izraelite. Vetë një ish-ushtar, ky franko-izraelit e gjykon përgjigjen ushtarake të IDF-së « ndoshta jo » proporcionale. Intervista e bërë me shkrim, me kërkesë të tij.

Sipas analizës suaj, qeveria e Netanyahut dhe ato të mëparshme e kanë forcuar Hamasin për t’i dhënë fund çdo shprese për të parë ndonjëherë një shtet palestinez. Mund të na tregoni pak më shumë? Kjo është strategjia izraelite e zbatuar nga Ariel Sharon në vitin 2005 me tërheqjen e kolonive nga Gaza. Një tërheqje e njëanshme, pa negociata me Organizatën për Çlirimin e Palestinës ose Autoritetin Autonom, i cili nuk është autorizuar të forcojë shërbimet e saj të sigurisë në Gaza. Nuk bëhet fjalë për transferimin në Gaza të batalionit të policëve palestinezë të trajnuar në Jordani nga amerikanët me bashkëpunimin e Shin Beth. Në tetor 2004, Dov Weissglass, avokat dhe këshilltar i ngushtë i Sharon, shpjegoi: “[Tërheqja] nënkupton ngrirjen e procesit politik. Dhe, kur e ngrini këtë proces, ju parandaloni krijimin e një shteti palestinez dhe çdo diskutim për refugjatët, për kufijtë dhe Jeruzalemin. Kjo paketë e quajtur “Shteti Palestinez”, me gjithë atë që do të thotë, është hequr përfundimisht nga rendi i ditës”.

Si e ndihmuan Hamasin të merrte pushtetin? Në vitin 2007, kur Hamasi nisi grushtin e tij për të marrë kontrollin ushtarak të Gazës, duke vrarë 150 militantë të Fatahut (shënim i redaktorit: parti politike në krye të Autoritetit Palestinez) dhe duke plagosur disa qindra, gjeneralët izraelitë kërkuan leje për të ndërhyrë. Kjo përfshinte dërgimin e helikopterëve luftarakë për të ofruar mbështetje për forcat e Autoritetit Palestinez. Ehud Olmert, kryeministri izraelit në atë kohë, refuzoi. Hamasi duhej të merrte kontrollin e Gazës. Por për të lejuar që organizata islame të qeverisë, asaj iu desh t’i jepeshin mjetet financiare.

Kush i dha Hamasit mjetet e tij financiare? Pas kthimit në pushtet në vitin 2009, Benjamin Netanyahu i dha Katarit autorizimin për të financuar Hamasin. Çdo muaj, një avion privat ulej në aeroportin Ben Gurion pranë Tel Avivit. Një emisar i Katarit doli, duke mbajtur valixhe të mbushura me dollarë. I shoqëruar nga policia izraelite, ai shkoi në Gaza ku ia dorëzoi paratë Hamasit. Disa vite më parë, ky operacion, i cili binte shumë në sy, u zëvendësua nga një metodë tjetër më diskrete e transferimit të fondeve. Por kjo nuk është e gjitha… Në disa raste, Benjamin Netanyahu refuzoi operacionet që synonin eliminimin e udhëheqjes së Hamasit.

A i kuptoni deklaratat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i cili thotë se ngjarjet e 7 tetorit nuk kanë ardhur nga hiçi? Izraelitët e kuptuan këtë deklaratë si një justifikim për masakrat e kryera nga Hamasi. […] Guterres, ndërkohë që dënonte politikat e Netanyahut, mund të kishte shprehur, nëse jo dënim, të paktën keqardhje për viktimat civile të 7 tetorit.

Derniers articles