22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Serbia ishte një strehë për shumë rusë, por aktivistët rusë thonë se nuk ndihen më të sigurt në Serbi, po largohen nga Beogradi

“Shumë janë kundër luftës” Serbia është bastioni i rezistencës ruse Serbia u bë një strehë për shumë rusë që nuk ishin më të sigurt në vendin e tyre pas fillimit të luftës. Beogradi tani po shtrëngon vidhat mbi shumë kundërshtarë të luftës, të cilët paraqesin rrezik për sigurinë e vendit. njofton gazeta zvicerane ne sqhip Le Canton27.ch 

Serbia konsiderohet aleati i madh i Rusisë – dhe i Presidentit Vladimir Putin – në Evropë

Por rreth 200,000 rusë janë strehuar në Serbi që nga pushtimi i Ukrainës nga Moska. Kjo e bën këtë vend ballkanik një nga vendet kryesore të mërgimit për kundërshtarët e regjimit të Putinit. Ndryshe nga pjesa tjetër e botës, rusët nuk kanë nevojë për vizë për të udhëtuar në Serbi. Dy vendet e krishtera ortodokse kanë marrëdhënie historike dhe rusët janë të mirëpritur gjerësisht atje.

Që nga fillimi i luftës, rusët e mërguar kanë hapur kafene dhe dyqane në Beograd dhe kanë investuar në tregun e pasurive të paluajtshme. Sallat e koncerteve dhe konferencave në kryeqytetin serb janë bërë vende takimi të gjalla për rusët. Kundërshtarët e luftës kundër nacionalistëve Por Beogradi është bërë edhe skena e grindjeve mes mbështetësve dhe kundërshtarëve të Putinit. Kundërshtarët e Kremlinit janë në shënjestër të kërcënimeve dhe dhunës nga nacionalistët pro Putinit, siç raporton “Guardian”.

Aktivistët rusë kundër luftës thonë se nuk ndihen më të sigurt në Serbi dhe, për shembull, janë larguar nga Beogradi për në Berlin. Që nga fillimi i luftës, Beogradi ka kryer një akt delikat balancues midis aspiratave të tij evropiane dhe lidhjeve të tij shekullore etnike dhe fetare me Rusinë. Presidenti Aleksandar Vuçiq refuzon të vendosë sanksione ndaj regjimit të Putinit. Për më tepër, Moska vazhdon të veprojë si aleati kryesor i Serbisë në luftën e saj kundër pavarësisë së ish-krahinës së saj të Kosovës.

Një listë e zezë

Politikanët nacionalistë serbë tani po kundërshtojnë fluksin e rusëve që kundërshtojnë luftën në vendin e tyre, gjë që do ta destabilizonte atë. Ata citojnë shembuj ku autoritetet serbe gjithashtu refuzojnë hyrjen e aktivistëve rusë me leje qëndrimi. Reklamim Vladimir Wolokonsk, një deputeti i arratisur kundër luftës nga Shën Petersburg, iu hoq leja e qëndrimit që në mes të vitit. Ai do të përbënte një kërcënim për sigurinë kombëtare të Serbisë. Ajo me sa duket mban një listë të zezë të kundërshtarëve rusë të qeverisë që rrezikojnë të arrestohen në vendin e tyre. Rrugët e Beogradit tani janë skenë e një lufte grafiti.

Parullat pro luftës të besnikëve të Putinit mbulohen nga kundërshtarët e Putinit… vetëm për t’u mbuluar sërish nga besnikët e Kremlinit. « Shumë rusë janë kundër luftës » Mërgimtarët rusë nuk mposhten lehtë. Një koncert i fundit në Beograd nga grupi rok ruso-bjellorus BI-2, i cili u largua në Serbi pasi kritikoi luftën, emocionoi 5,000 fansa. Në fund të koncertit grupet u mblodhën jashtë. « Është një ndjenjë e bukur të vish në koncerte të tilla dhe të flasësh me njerëz që mendojnë në të njëjtën mënyrë, » tha një i ri me emrin Anton, i cili u largua nga Moska menjëherë pas fillimit të luftës. “Është e rëndësishme që bota të dijë se shumë rusë janë kundër luftës”.

Derniers articles