26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Shefja e diplomacise kosovare Donika Gërvalla-Schwarz demanton gazeten zvicerane NZZ rreth UÇK-së!

Bernë, 2 qershor -Para dy dite gazeta NZZ ka botuar nje interviste me Ministren e Punëve të Jashtme te Kosovës znj. Donika Gërvalla-Schwarz të titulluar «  »Kosova duhet të pajtohet me krimet e pasluftës për procesin e shërimit të shoqërisë » («Kosovo braucht die Aufarbeitung der Nachkriegsverbrechen für den Heilungsprozess der Gesellschaft») inerviste kjo e cila ka shkaktuar reagime dhe rremuje sidomos tek opozita kosovare, te cilet humben zgjedhjet e fundit ne Kosovë.

Minsitrja kosovare Gërvalla-Schwarz sot mnistre e puneve te Jashtme e Qeverise Kurti ështe një kuader gjermane,  babane e se cilës Jusuf Gervalla nje nacionalist dhe veprimtar i shquar ne diasporen shqiptare per shkak se ishte i angazhuar pro bashkimit te Kosovës me Shqiperisë i bene atentat sherbimet sekrete sebe (UDB) me 17 janar 1982 në Untergrupenbach të Gjermanisë.

Gërvalla-Shcwarz me tej shkruan se UÇK-ja dhe FARK-u kanë shpëtuar civil të pafajshëm gjatë luftës nga asgjësimi serb

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz ka reaguar ndaj mediumit zviceran pas intervistës së publikuar në medimin “NZZ”, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Cantopn27.ch duke ju referuar një reagimi te shefes se diplomacise kosovare në Twitter, ku znj Donika Gërvalla-Schwarz ka thënë se “NZZ” ka publikuar pohim të rremë për UÇK-në, kur ka thënë se ka kryer krime të pasluftës te cilen gje une nuk e kam thënë.. »

“NZZ publikoi pohimin e rremë se UÇK-ja bëri vrasje pas përfundimit të luftës. UÇK-ja u shpërbë pas çlirimit të Kosovës në qershor 1999. Nëse krimet thuhet se janë kryer, ato janë bërë nga individë, jo nga UÇK-ja”, ka shkruar ajo, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Gjatë gjenocidit në Kosovë, burra dhe gra të panumërta të UÇK-së, FARK-ut dhe të tjerët sakrifikuan jetën e tyre për të shpëtuar civilë të pafajshëm nga asgjësimi serb. Liria e medias gjithmonë duhet të mbrohet. Por kështu është e vërteta”, ka shkruar Gërvalla-Schwarz.

Pas publikimit të kësaj intervistë, kishin reaguar shumë figura në Kosovë, duke kërkuar edhe shkarkimin e ministres së jashtme.

Derniers articles