17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Presidenti slloven Pahor gazetarit nderkombetar Nefail Maliqit: Nëse Prishtina e Beogradi nuk zbatojnë marrëveshjet do të ket dialog maratonik!

Prishtine, 29 nentor -Presidenti slloven Borut Pahor, qe po qendron sot ne në Prishtinë,  ka pershendetur misionin ndermjetesues të Miroslav Lajçak dhe angazhimin e tij ne dialogun Kosovë-Serbi. Me vjen mire qe kete proces  e mbeshtet edhe qeveria e Albin Kurit, por pa prekje te kufijve, kupto rrespektimin e integritertit territotorial të Republikes se Kosovës.

«Por, nese Prishtina e Beigradi nuk zbatojnë marreveshjet e dialogu te nensrkuara deri me tash ne Bruksel nga vitit 2013, ky dialog i stergjatur mund te behet maratonik.., » ka thene Presidenti slloven Pahor nga takimi i fundit me redaktorin e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqin.

Vazhdimi i dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në rrethanat aktuale, kur vazhdon pandemia e koronavirusit, po zhagitet. Por, ky proces nuk është lënë në harresë, qoftë nga akterët në bisedime – Kosova dhe Serbia – qoftë nga lehtësuesit e tyre – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

« Pamvaresisht nga vonesa e dialagut mes Kosovës dhe Serbisë, vazhdimi i ketij procesi eshte alternativë e vetme per paqen dhe stabilitetin ne rajon duke krijuar amtomosfere te mire fqinjesore dhe bashkepunimi mes dy vendeve qe do t’ju hapt rrugen e integrimeve ervopiane.. », kështu ka thënë në një intervistë ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z.Borut Pahor, Presidenti i Republikës së Sllovenisë duke folur per dilagoun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë.

Derniers articles