26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Me bekimin e nderkombëtareve Erdogan merr bajrakin për të zgjidhur problemet me Kosoves-Serbise. Euronews: Turqia dëshiron të punojë për vënine e paqes dhe stabilitet” Ballkanin Perëndimor

Beograd, 7 shtator -Ankaraja dëshiron aktivisht të marrë pjesë në negociatat diplomatike ndërmjet Serbisë dhe Kosovës (Ankara veut activement participer aux négociations diplomatiques entre la Serbie et le Kosovo.) Në një vizitë në Beograd, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan foli për rëndësinë e procesit të paqes me Kosovën dhe integritetin territorial të Bosnjës, në mënyrë që të ruhet stabiliteti në Ballkanin Perëndimor, raporeton tv i njohur evropian Eurnews, trasnmeton gazeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Turqia dëshiron të punojë për “paqe dhe stabilitet” në Ballkanin Perëndimor

“Sa i përket zgjidhjes së problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ne kemi bërë të ditur se jemi të gatshëm të ndihmojmë në çdo mënyrë të mundshme. nga këto përparime, sepse Ballkani nuk mund të përballojë më këtë lloj problemi”, shpjegoi presidenti turk.

Rexhep Tajip Erdogan përmendi edhe vështirësitë e brendshme në Bosnje dhe Hercegovinë, ku marrëdhëniet mes komunitetit mysliman, serb dhe kroat nuk janë gjithmonë të lehta.

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë atë që na takon për të lejuar krijimin e një formati i cili do të garantojë takimin e tre komponentëve të Bosnjë-Hercegovinës”, propozoi ai.

Nga ana e tij, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, pa përmendur Kosovën, siguroi se Beogradi është i përkushtuar për të mbështetur stabilitetin në Bosnje.

« Ne diskutuam gjerësisht për tema të rëndësishme në lidhje me stabilitetin e rajonit. Në veçanti, diskutuam rëndësinë e ruajtjes së paqes dhe ritheksuam pikëpamjet tona për integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës, si dhe përmenda respektimin e marrëveshjeve të Dejtonit dhe Republika Serbe e Bosnjës”, tha Aleksandar Vuçiq.

Një autostradë që lidh Beogradin me Sarajevën
Turqia financon dhe merr pjesë në ndërtimin e autostradës që lidh Beogradin me Sarajevën. Për Ankaranë, Bashkimin Evropian dhe vendet e rajonit, ky projekt është një shenjë politike pozitive për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor.

« Financimi për këtë projekt sigurohet nga palë të ndryshme. Nuk ka të bëjë vetëm me Turqinë. Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina gjithashtu janë të përfshira. Në çdo rast, për momentin gjithçka po shkon siç është planifikuar, » shpjegoi Aleksandar. Medjedovic, anëtar i Jashtëm Turk Këshilli i Marrëdhënieve Ekonomike.

Marrëveshja për lëvizjen e lirë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës
Në fund të gushtit, pas negociatave të vështira nën patronazhin e Brukselit, Serbia dhe Kosova arritën një marrëveshje historike që lejonte lëvizjen e lirë të qytetarëve të tyre në territoret e tyre përkatëse.

Megjithatë, kjo marrëveshje nuk e zgjidh çështjen e targave të regjistrimit për serbët e Kosovës, ndryshimi i të cilave në targa kosovare të kërkuar nga Prishtina kishte provokuar një shpërthim të ri dhune në korrik.

Pas negociatave të udhëhequra nga BE-ja, Prishtina pranon të mos prezantojë më 1 shtator, siç ishte qëllimi i saj, lejet e qëndrimit për personat që hyjnë në Kosovë me letërnjoftim serb, tha zoti Borrell në Twitter, duke pretenduar se ka marrë garanci nga kosovarët. Kryeministri Albin Kurti.

Në këmbim, presidenti serb Aleksandar Vuçiq ra dakord të heqë lejen e qëndrimit që Beogradi vendosi për vizitorët që mbanin karta identiteti kosovare për të hyrë në Serbi.

Prandaj, tani e tutje, autoritetet serbe dhe ato kosovare duhet t’i njohin kartat e identitetit njëri-tjetrit.

Derniers articles