24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Nga një proces gjyqësor në France, Klani kosovar i hajdutëve prej 9 vetave që plaqkitën 25 dyqane rrezikojne nga 20 vjet burg!

Nimes, 8 shtator -Procesi gjyqesor ndaj  nëntë burrave u hap të enjten, 8 shtator përpara drejtësisë së Nimes. Ata janë nga 27 deri në 51 vjeç, të gjithë nga Kosova dhe që nga mëngjesi i sotëm janë paraqitur para gjykatës penale të Nimes për një seri mbresëlënëse të vjedhjeve, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nëntë burra, gjyqi i të cilëve do të zgjasë deri nesër në mbrëmje, dyshohet se kanë sulmuar në mes të natës, të armatosur me vare, levë dhe mulli, kasafortat e jo më pak se 25 aksioneve te plackitjes të mëdha dhe të mesme midis 2014 dhe 2016, veçanërisht në Gard. , Herault, Aude dhe Pyrenées-Orientales.

Të hutuar nga vëzhgimi me video, të arrestuar nga seksioni i kërkimit të Xhandarmërisë së Nimes në qershor 2016, gjyqi i tyre, një kohë e parashikuar në assize, por e korrigjuar përfundimisht, duhet të zgjasë dy ditë.

Të gjykuar pothuajse gjashtë vjet pas fakteve, ata përballen me 20 vjet burg.

Derniers articles