17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Kreu i qeverisë së Serbisë vizitoi serbet ne Kosovë, kurse dy ministra nga Qeveria e Kosoves vizituan shqiptaret ne Serbi

Prishtinë, 5 shtator -Një javë pas nënshkrimit të marrëveshjes historike për lëvizjen e lirë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, kryeministrja serbe Ana Brnabiq ka udhëtuar në veri të Kosovës. Kurse nje delegacion tjeter sot nga Qeveria e Kosovës ka vizituar shqiptaret e ne Serbi (Luginen e Presheves), njfton gaszeat zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Bislimi e Nagavci shpërndajnë libra në Preshevë e Bujanoc

 Ne Bujanc sot qendruan zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci, në kuadër të vizitës së tyre në Luginën e Preshevës, kanë shpërndarë libra në shkollën fillore “Muharrem Kadriu” në fshatin Tërnoc të Komunës së Bujanocit dhe shkollën “ Zenel Hajdini” në Komunën e Preshevës. Për këtë vit shkollor, Qeveria ka ndarë mjete për blerjen e librave prej klasës së parë deri në të tetën për nxënësit në Luginë të Preshevës.

Vizita e tyre është bërë pas ftesës nga Këshilli Kombëtar Shqiptar (KKSH), ndërsa kryetari i këtij këshilli, Ragmi Mustafi, ka njoftuar se në selinë e KKSH-së, me zyrtarët kosovarë u diskutua për trajtimin e çështjes së Luginës së Preshevës, e në veçanti financimin e teksteve mësimore për filloristët shqiptarë në këto territore.

“Mbi 4 mijë nxënës do të përfitojnë libra shkollorë falas. Projekt që mbështet çdo familje shqiptare në Luginë. Nga Republika e Kosovës tek qytetarët shqiptarë në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc”, ka bërë të ditur Mustafi.

Bernabic shpreson për « normalizim afatgjatë » të udhëtimit në Kosovë

Brnabic ishte zyrtari i parë i lartë i qeverisë nga Beogradi që vizitoi Kosovën në vite. Gjatë udhëtimit të saj njëditor, 46-vjeçarja donte të vizitonte institucionet arsimore dhe një manastir ortodoks serb, si dhe të bisedonte me fermerë vendas. Banorët e përshëndetën shefin e qeverisë nga Beogradi me flamuj të Serbisë dhe tabela ku shkruhej “Kemi vetëm një kryeministre” dhe “Mirë se erdhe në Serbi, toka e shenjtë e Kosovës”.

Pas një mosmarrëveshjeje të gjatë, Serbia dhe Kosova ranë dakord për rregulloret e hyrjes reciproke përmes ndërmjetësimit të BE-së në fund të gushtit. Sipas Bernabiq, Serbia nuk do të kërkojë më asnjë dokument të veçantë hyrje-dalje nga mbajtësit e letërnjoftimeve kosovare. Në këmbim, Kosova ka hequr dorë nga futja e dokumenteve të ngjashme për mbajtësit e letërnjoftimeve serbe, e cila ishte planifikuar fillimisht nga fillimi i shtatorit.

Ajo sinqerisht shpreson se « institucionet e përkohshme » në Prishtinë do të gjejnë një « kompromis » të domosdoshëm për « normalizimin afatgjatë të marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës », tha Brnabiq të hënën në qytetin e Mitrovicës, në pjesën veriore të të cilit me shumicë serbe. -banorët që flasin jetojnë .

Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008, por Beogradi ende e konsideron atë si një territor të shkëputur dhe nuk e njeh atë si një shtet të veçantë. Minoriteti serb në Kosovën veriore mbetet kryesisht besnik ndaj qeverisë në Beograd. Në fund të viteve 1990, rreth 13,000 njerëz u vranë në luftën që pasoi luftën e Kosovës për pavarësi.

Serbisë i duhet normalizimi i marrëdhënieve, tha Bërnabiq – « jo vetëm për integrimin tonë evropian, por edhe për veten tonë ».

Edhe Serbia edhe Kosova aspirojnë të anëtarësohen në BE. Serbia ka marrë statusin e kandidatit dhe ka negociuar anëtarësimin me BE që nga viti 2014. BE-ja e klasifikon Kosovën si “kandidat potencial”.

Derniers articles