26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa i bëri thirrje Evropës që të rrisë ndërgjegjësimin rreth çështjes së emigracionit, njifton garta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Emigracioni ishte në qendër edhe të fjalimit të mbajtur nga Imzot Arjan Dodaj përballë Atit të Shenjtë.

Dodaj tregoi sesi ai vetë u rrit në një vend ku besimi fetar ishte i ndaluar me ligj dhe i vetmi kontakt që kishte me Zotin në një farë mënyrë ishin gjyshërit e tij që luteshin në fshehtësi.

“Gjyshja ime lutter para një stalle që më pas zbulova se kishte qenë kishë… Edhe gjyshi lutej fshehurazi”, tha ai.Arqipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës tregon më pas sesi pas rënies së komunizmit ai emigroi në Itali ku edhe gjeti rrugën drejt Zotit.

 

 

 

Derniers articles