22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Gazeta belge: Albin Kurti kundër « Mini-Schengen »-it me sllavët! Nuk duam një « Jugosllavi të katërt » që ka shtypur gjithnjë shqiptaret!

Bernë, 4 nentor –« Ballkani i hapur »: Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duan të heqin kontrollet e tyre kufitare në 2023 (« Open Balkans »: Serbie, Macédoine du Nord et Albanie veulent lever leurs contrôles aux frontières en 2023) me ekt ttiull gazeta e njohur belge La Libre ka shkruar  se ideja e tre protagonisteve për « Open ballkan qe pretendon te tuboj shtete keto kryesisht sllave , jane ide perosnale te disa liderve te ballkan, por jo edhe te qytetareve, q ekundershtohen simdos nga shiptaret (e Koasovës9 te cile tkishin vujatur me vite te tera nen rejgimet serbo-sllave, shkruan gezat zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Udhëheqësit e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë arritën një marrëveshje në Shkup të enjten për të hequr kontrollet kufitare nga viti 2023, të përbashkëta nga tre vendet e Ballkanit Perëndimor.
Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili mori pjesë në samitin me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, kjo marrëveshje duhet të ndihmojë të tre vendet të ecin përpara në rrugën e anëtarësimit në BE. Nuk kemi pse t’i kthejmë shpinën njëri-tjetrit brenda kufijve tanë”, tha Rama. “Sot po fillojmë të bëjmë në rajon atë që do të bëjmë nesër në BE”. Tre udhëheqësit kishin shpresuar se Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina do t’i bashkoheshin marrëveshjes, por të dy vendet nuk pranuan të marrin pjesë.
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti përsëriti të enjten se vendi i tij nuk ishte i gatshëm t’i bashkohej nismës. Në vitin 2020, ai shprehu frikën e tij se Serbia do ta përdorte këtë projekt për të krijuar « një Jugosllavi të katërt », pas Mbretërisë, Republikës Federale Socialiste dhe Republikës Federale. (« Le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, a répété jeudi que son pays ne désirait pas se joindre à l’initiative. En 2020, il avait exprimé ses craintes de voir la Serbie utiliser ce projet pour créer « une quatrième Yougoslavie ») transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Takimi i fundit është një vazhdim i nismës « Mini-Shengen », e nisur në tetor 2019 në Novi Sad (Serbi). Këtë të enjte kjo nismë mori emrin “Ballkani i Hapur”. Në këtë takim të organizuar me dhomat e tregtisë të të tre vendeve morën pjesë disa qindra sipërmarrës. Politikanët nënshkruan gjithashtu një deklaratë synimi për të hapur tregjet e tyre të punës, për të lehtësuar tregtinë trepalëshe dhe për të bashkëpunuar në menaxhimin e krizave.

Derniers articles