24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Jeta e kryeministrit shqiptar Albin Kurtit ne rrezik! Zbulohet plani sekret per atentat…

Prishtinë, 19 shtator -Mediat shqiptare raportuan për një plan të vrasjes së Kurtit, Halitit e Haxhës në vitin 2021. Sipas dokumentit të brendshëm të policisë, i dyshuari është një shqiptar nga Tropoja, Prek Kodra. Edhe ne vitin 2005 ishte pergatitur nje atentat nga kundershtaret politik, ndaj pamavresaisti Ibrahim Rugova, po kishte deshtuar, shkruan nga Prishtina korrespendenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Zbulohet një plan për vrasjen e Albin Kurtit, Prek Kodra i dyshuari ekspert në përdorimin e snajperit

Ndryshe gazeta zvcerane Le canton27.ch ka mesuar nga Zyra për informim e kryeministrit të Kosovës, se z.Albin Kurti ka konfirmuar raportimin e sotëm se në vitin 2021 ishte planifikuar vrasja e Kurtit.

Zyra e qeverise së Kosovës e ka konfirimuar per atentatit, cka kryeministri Kurti ishte informuar nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë.

I dyshuari është Prek Kodra, shtetas shqiptar i lindur me 1 Maj 1976,. Në dokument theksohet se ai ka aftësi të mira në përdorimin e snajperëve. Ai dyshohet se është përfshirë në disa vrasje në Kosovë dhe Mal të Zi.

“Në dokument theksohet se Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka marrë informacione për atentat ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të Ismet Haxhës, ish-anëtar i Shërbimit Informativ të Kosovës dhe i afërm i Kadri Veselit dhe Xhavit Halitit, anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës dhe ish-deputet”, thuhet në shkrimin e publikuar.

Ndërkohë, Kodra dyshohet se jeton në Shkodër, ndërsa vepron në Tropojë, Ferizaj dhe Deçan të Kosovës.

Sipas Policisë, ky person është me precedent penal dhe është hetuar për vrasje me paramendim dhe mbajtje pa leje të armëve të gjahut.

Ai u shpall në kërkim në vitin 2016, ndërsa pas kontrolleve në banesë iu gjetën dy armë gjahu dhe 90 fishekë. Në shtator të vitit të kaluar u pezullua urdhri i kërkimit, ndërsa konsiderohet si person me rrezikshmëri të lartë.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch ne Kosovene pasluftes ka pasur1450 vrasje, prej te cilave 30 kane qene me motive politike, kete e kane thne edhe zyrtaret e amerikan, NATO dhe OKB ner Kosovë. Dhe t egjtha keto vrasje kanë qen kryesisht bashkepuntor te presidentit tashme të ndjere Ibrahim Rugova ose anetare të LDK-sëcrimmeee

Derniers articles