22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicra, 9 vite burg, gruas qe sulmoi me thikë në Lugano

Berne, 19 shtator -29-vjeçari Ticino u shpall fajtor për tentativë vrasje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik, njofton gazeta zvicrrane Le Canton27.ch duke ju trgerusr gjykates federale

Gjykata Penale Federale dënoi të hënën me 9 vite burg autorin e goditjes me thikë në Lugano. Kjo grua 29-vjeçare nga Ticino, nena ecse ciles edhte me origjine serbe, u shpall fajtore për tentativë vrasjeje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik.

Përveç dënimit me burg, Gjykata Penale vendosi një gjobë prej 2000 frangash dhe urdhëroi trajtimin në një institucion të mbyllur.

Gjyqtarët e dënuan të pandehurin edhe për prostitucion të paligjshëm.

E reja do të duhet të paguajë 11.000 franga për pjesëmarrje në tarifat ligjore dhe 30.000 franga si dëmshpërblim për dëmin moral të viktimës më të dëmtuar. Për pjesën e mbetur, ky i fundit ftohet të veprojë me mjete civile.

Derniers articles