15.3 C
Berne
vendredi 17/09/2021
- Advertisement -

AUTHOR NAME

La Rédaction

942 POSTS
0 COMMENTS

Zvicër, përfundoi me suksese aplikimi për votim. Diaspora shqiptare katërfishon interesimin, nga 40.000 gjatë zgjedhjeve të kaluara, në 200 000 sivjet!

Gjenevë, 21 janar -"Në krahasim me zgjedhjet e kaluara pjesëmarrja e diaspores ne aplikime per te votuar ne zgjedhjet e 14 shkurtit ne Kosovë...

Deklaratë nga FIFA dhe e gjashtë Konfederatave per “Super League”

Bernë (FIFA), 21 janar -Në dritën e spekulimeve të fundit mediatike në lidhje me krijimin e një "Super League" të mbyllur Evropiane nga disa...

Des sacs-poubelles devant le consulat du Kosovo à Genève

Des membres de la communauté déplorent que la diaspora ne puisse participer, depuis la Suisse, aux élections nationales en février. Des sacs-poubelles ont entravé ce...

Gazetat zvicerane: Diaspora shqiptare ankohet se po injorohet dhe diskriminohet vota e tyre nga KQZ dhe nga mikesha e Hashim Thaçit

Bernë, 21 janar -Politika e regjistrimit nga ana e KQZ-së jo vetem ne Prishtinë, por edhe ne dipasporë po kritikohet ashpër. Kjo e fundit,...

Hagë, Gjykata speciale tregon se a do te votoje Thaci, Veseli dhe te tjeret me 14 shkurt..

Hagë, 20 janar -Ish-krerët dhe luftëtarët e UÇK-së që po mbahen në burg në Hagë, rrespekivisht në Haaglanden të Scheveningen kanë dorëzuar aplikacionet për...

COVID-19 / Zvicra e heq Luginen e Preshevës nga lista e “vendeve me rrezik”

Masat e pjesshme të papunësisë u zgjatën nga e enjtja Këshilli Federal do të zgjerojë katalogun e masave të aplikuara tashmë që nga Dhjetori...

Kërcënim me bombë në TV Zviceran dhe në Universitet në Gjenevë

Gjenevë, 20 janar -Sigurimi urdhëroi të gjithë në dy ndërtesat të dilnin urgjentisht pasdite vonë. Një burrë u arrestua. Rreth dyqind studentë janë aktualisht...

Joe Biden betohet si president i SHBA-së

Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID...

Zvicër: Ujku, pas 150 vitesh mungesë kthehet ne Gjenevë

Gjenevë, 19 janar  -Një ujk u identifikua në kantonin e Gjenevës këtë janar, i pari pas një shekulli e gjysmë larg. Imazhet e shkaktuara...

Zgjedhjet në Kosovë 14 shkurt: Ja numrat e tel. nga të cilët KQZ kontakton diasporën

Bernë, 18 janar -Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka njoftuar se është duke vazhduar me procesin e verifikimit të aplikuesve për t’u regjistruar...

Latest news

Vazhdojnë sulmet ndaj pronave shqiptare në Serbi, thyhen xhamat e furrës “Çollaku”

Novi Sad, 15 shtator  -Dritarja e furrës "Banat -Colaku", pronari i së cilës është shqiptar në Bela Crkva, u thye përsëri, një vit pas...

Arkivat e UÇK-së dhe e vërteta e tyre trazojnë Kosovën!

Shkruan: Nehat SHAQIRI Pse Specialja po i gjykon për “krime kundër njerëzimit” të arrestuarit në Hagë? Hapja e dosjeve të UÇK-së, ka ngjallur reagime të ashpra...

Tri porositë e Angela Merkel

Nga Fadil MALOKU Vizita e Saj, e fundit e Ballkanit Perëndimor midis tjerash na dërgon këto porosi; 1. Për Gjermaninë, edhe më tej më të rëndësishme...

Komandantet serbe te akuzuar nga Haga, gjate luftes ne Kosove, nuk kishin vrare asnje serbe!

Mbi 100 serbe, komandantë te ushtrise serbe (JNA) qofte edhe paramilitare gjate luftes me Kosoven te akuzuar nga Haga per krime, nuk kishin vra...

Nje lajm i mire nga selia e FIFA-s: Anglia në podium, Kosova arriti lartësi të reja

Gazetari i Le Canton27.ch ne seline e FIFA-s ne Nyon-CH Zurich/FIFA -16 shtator -Kosova nuk ndalet. Anglia në podium, Kosova arriti lartësi të reja, njofton...
- Advertisement -