15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Albin Kurti, opozites: Prishtinë qytet i bekuar Asociacionin e Komunave Serbe, nuk ja solla unë, por e gjeta në mesin tuaj!

Thaci: Unë se kam nënshkru « Zajednicen » Isa i LDK-së e ka nënshkruar, unë veç i kam kqyr !

Asociacioni i komunave serbe dje i bashkoi , kurse sot sherr mes PDK-së dhe LDK-së. Keto dy parti opozitare sot akuzojne njerra tjetrin per themeliim e tioj, ne stilin ja voja ja pula..Por, as pula e as voja por Isa dhe Hashimi, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Nje gjë nuk janë kah e kuptojne mileti ne Kosove, sidomos opozita, ose kjo e fundit po e din, por po bëhet se gjoja nuk po e dinë. Nje gje eshte e qarte qe nuk e luan dot topi, se Asociacioni i Komuve serbe tashme ekzisoton edhe ate me bekimin e PDK-së dhe LDK-se qe i thane OK, ashtu siq i than e OK edhe gjykates speciale per krime në Kosovë , kunder krereve te UCK-së.

Isa Mustafa, Thaçit e Veselit më 5 shtator 2018: Mos gënjeni, unë s’e kam themeluar Asociacionin e Komunave Serbe

Do përkujtuar se Asociacioni i komunave serbe eshte themeluar me 25 gusht te vitit 2015 , neshkruar nga nga qeveria Isa Mustafa- Hashim Thaci. Ate dite autori i ketij shkrimi ishte prezent aty, ne Bruksel. Dhe tash nese sot SHBA dhe BE po i benë presion Qeverise se Kosovës, kete nuk po bene per ta themelur apo për ta nenshkruar, por thjeshte për ta zbatuar ate që e kane nenshkruar parardhesit e tij! Pra «zajednicen » eshte, ekziston, ate e kane themeluar dhe nenshkruar para 7 vitesh ish-qeverite e Kosovës, kurse Albini sot po reziston përballe presioneve nderkombëtare per t’mos e zbatuar!..Albin Kurti, mund t’i përgjigjet me dy-tri fjalë opozites: Prishtinë qytet i bekuar Asociacionin e Komunave Serbe, nuk ja solla unë, por e gjeta në mesin tuaj!

Do perkujtuar se e ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, konfirmoi se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë nënshkruar pas një dite të gjatë (25 korrik 2015) katër marrëveshjet e diskutuara shumë muajt e fundit: Marrëveshjen për Telekomunikacionin, Marrëveshjen për Energjinë, për lirimin për qarkullim të urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë si dhe për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Isa Mustafa atbote kishte dekalruar se « pala kosovare konsideron se të gjitha marrëveshjet janë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës ». Edhe ministri i atehershem i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi kishte pohuar se marrëveshjet « janë në përputhje të plotë me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës ».

Para Ish-kryeministri Isa Mustafa i thënë Tachit dhe Veselit, mos rreni se »une nuk e kam themeluar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe se vendimi për këtë Asociacion ishte nënshkruar nga Hashim Thaçi, sa ishte kryeministër i vendit… »

Ministrja e Kosovës për Dialog Edita Tahiri tha se « nënshkrimit të marrëveshjeve u kanë paraprirë zhvillimet pozitive në këtë raund të bisedimeve ». « Marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe është në pajtim të plotë me Kushtetutën e Kosovës.

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha se « marrëveshjet e nënshkruara janë të mira për popullin serb në Kosovë. » Në veçanti Marrëveshja për krijimin e Asociacionit, i cili « do të ketë kompetenca shumë të gjera ».

Në këtë Asociacion bëjnë pjesë katër komunat në veri: Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, si dhe komunat e tjera në jug Graçanica, Shtrpce, Novo Brda, Ranillugu, Pasjane si dhe Parteshi dhe Kllokoti.

Serbise dhe Vucicit me Asociacionin e Komunave Serbe mund t’i pergigjet vetëm Presheva nese vejne ne praktike (jetësojne) Asociacion e Komunave Shqiptare te themeleuar ne shtatorin e vitit 2015 

Sido qe te jete përjgijegjen e Serbisë per Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë mund t’ia jap vetem Presheva nese deshiron. Konfrom reciprocitete Presheva duhet zbatoje (jetosëj) themelohet Asociacioni i komunave shqiptare në Luginë i cili ishte themeluar me 12 Shtator te vitit 2015, dmth pak dite pas themelimit te AKS.

Deklaratën e miratua në mënyrë unanime, 43 këshilltarët komunalë nga të tri komunat shqiptare, përjashtuar këtu këshilltarët e PVD-së, partisë së Riza Halimit.

Këshilltarët shqiptarë të tri komunave të mbetura në Serbi, Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, kanë miratuar Deklaratën për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serb. Ky asociacion ngeh paralele me asociacionin e Komunave serbe në Kosovës dhe vjen si masë reciprociteti.

Kryetari i Këshillit Nacional Shqiptarë, Jonuz Musliu (sot i ndjeri) i cili gjatë vitit 2002-2001 udhëhoqi politikisht grupin gueril UÇPMB i kishtze thene redaktorit te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se »rrugë tjetër nuk ka pos realizimit të të drejtave të shqiptarëve të Luginës. Sipas tij. Serbia gjithmonë ka qenë e interesuar për spastrim etnik dhe marrjen e tokave shqiptare… »

Musliu kishte shtuar se « shqiptarët janë të vendosur që të realizojnë vullnetin e tyre dhe asgjë më shumë. »

Asociacioni i Komunave shqiptare në Serbi ka ardhur si masë reciprociteti me asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, Asociacion ky i Luginës i cli atbeote ka marrë mbështetje edhe nga Prishtina dhe nga Tirana zyrtare.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...