4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

Presidenti Berset në Berlin për bisedime me Presidentin dhe Kancelarin gjerman

Bernë, prill (Nefail Maliqi) -Presidenti zviceran Alain Berset u takua me Presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe kancelarin Olaf Scholz në Berlin të martën më 18 prill. Diskutimet u fokusuan në luftën në Ukrainë, politikën evropiane dhe bashkëpunimin në kuadër të OKB-së. Të dyja palët vlerësuan marrëdhëniet e mira që mbajnë, vlerat e tyre të përbashkëta dhe shkëmbimet e tyre intensive, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti i Konfederatës Alain Berset dënoi edhe një herë ashpër luftën e agresionit të zhvilluar nga Rusia kundër Ukrainës, duke kujtuar se ajo shkakton vuajtje të mëdha për njerëzit në fjalë dhe se minon siguritë në Evropë. Në këtë kontekst, ai nënvizoi rëndësinë e mbrojtjes së ligjit ndërkombëtar dhe multilateralizmit: komuniteti ndërkombëtar duhet të bashkojë forcat në favor të popullit ukrainas, ku secili vend duhet të bëjë pjesën e tij sipas fuqive të tij. Zvicra po fokusohet veçanërisht në ndihmën humanitare, zyrat e mira dhe procesin e rindërtimit të vendit, i nisur në Lugano në vitin 2022. Gjatë gjashtë viteve të ardhshme, Këshilli Federal synon të vërë në dispozicion të paktën 1.8 miliardë franga për ‘Ukrainë.

Marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Bashkimit Evropian

Gjatë diskutimeve për marrëdhëniet mes Zvicrës dhe Bashkimit Evropian, Presidenti i Konfederatës theksoi rëndësinë e mbajtjes së marrëdhënieve të mira për të dyja palët. Me këtë rast u diskutua për dinamikën pozitive që u konstatua gjatë seancave hulumtuese. Gjatë bisedimeve të fundit, Zvicra dhe BE arritën të bien dakord për qasjen sektoriale të propozuar nga Këshilli Federal. Tani është një çështje e qartësimit të çështjeve të pazgjidhura për të përcaktuar një bazë të përbashkët me synimin për të përgatitur një mandat negociues.

Shkëmbime për punën në kuadër të OKB-së

Diskutimet u fokusuan edhe në bashkëpunimin e dy vendeve në nivel ndërkombëtar. Gjermania është një nga partnerët kryesorë të Zvicrës në promovimin e demokracisë, lirisë, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut.

Presidenti i Konfederatës prezantoi prioritetet e Zvicrës në kuadër të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në 2023-2024 (paqja e qëndrueshme, mbrojtja e popullatës, rritja e efikasitetit të Këshillit dhe siguria klimatike) dhe diskutoi përgatitjen e presidencës së parë të Zvicrës që do të vijë. Alain Berset do të kryesojë një seancë në fund të majit kushtuar mbrojtjes së civilëve në zonat e konfliktit.

Bisedimet trajtuan edhe çështje dypalëshe. Alain Berset u informua veçanërisht për ecurinë e krijimit, me iniciativën e Gjermanisë, të një « klubi klimatik ».

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...