4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at vit do te mbaje Lojtat Olimoike (Mesdhetare). Më 8 shtator, Asambleja e Përgjithshme e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG), e votoi kandidaturën Prishtina 2030, me 55 vota pro, tetë kundër dhe tri vota të pavlefshme, gjatë një takimi në qytetin grek Heraklion, njifton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Parlamenti i Sporteve Zvicerane mbështeti njëzëri propozimin e Olimpiadës Zvicerane për një kandidaturë për Lojërat Olimpike Dimërore 2030. Me një projekt inovativ për lojëra të decentralizuara dhe mbështetje të fortë publike, Zvicra ëndërron të bëhet një pioniere olimpike.

Asambleja e 27-të e Parlamentit të Sporteve Zvicerane vendosi në Ittigen, me një propozim nga Komiteti Ekzekutiv Olimpik Zviceran, të shtyjë më tej projektin për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër.

Nuk është as çudi që propozimi u mbështet njëzëri, Parlamenti Sportiv është mësuar të ndjekë rekomandimet e Olimpiadës Zvicerane.

Lojëra të decentralizuara
Vetëm një vit më parë – me rastin e mbledhjes së fundit të Parlamentit të Sporteve – planet për një ofertë të ardhshme zvicerane për Lojërat Olimpike dukeshin si një utopi. Ndryshimi rrënjësor në drejtim erdhi pasi IOC planifikoi një model të ri për Lojërat Dimërore të së ardhmes. Suedia gjithashtu doli si kandidate pas këtyre kushteve të reja kornizë.
Studimi i fizibilitetit të Lojërave Olimpike Dimërore nga viti 2030 në Zvicër parashikon lojëra të decentralizuara, në instalimet ekzistuese, në katër rajonet gjuhësore dhe kryesisht të financuara nga sektori privat. Sipas Swiss Olympic, dy të tretat e zviceranëve i miratojnë planet e reja olimpike.

“95% e infrastrukturës tashmë është në dispozicion”
Urs Lehmann, president i Federatës së Skive dhe bashkë-president i ofertës olimpike zvicerane, kthen sytë pas tetë muajve të fundit. Në fund të marsit, IOC “frymëzoi” një delegacion zviceran me modelin e ri për Olimpiadën. Ky model i ri duhet të jetë ai që ndryshon zhgënjimet e 75 viteve të fundit (pas Lojërave Dimërore në St. Moritz në 1948) në një pritje të re të pesë unazave me ngjyra të Lojërave Olimpike në tokën zvicerane. “95% e infrastrukturës për Lojërat Olimpike Dimërore është tashmë në dispozicion”, vazhdon Lehmann.
Para votimit për kandidaturën olimpike, ministrja e Sporteve Viola Amherd u shfaq euforike para Parlamentit të Sporteve. « Lojërat Dimërore në Zvicër do të jenë një nxitje gjigante për vendin tonë, » shpjegon Këshilltarja Federale në lutjen e saj. Viola Amherd tashmë po i mbështeste përpjekjet, ajo kishte mbështetur tashmë studimin e fizibilitetit.

Zvicra pioniere
“Jam i bindur se koncepti zviceran përfaqëson një shans për të ecur drejt një rruge të re me lojëra më modeste në instalimet dhe infrastrukturat ekzistuese të cilat do të përdoren më pas”, tha Këshilltari Federal. Zvicra do të ishte ‘Vendi pritës’ i parë (shënim i redaktorit: i gjithë vendi pritës) në Histori. Lojërat e decentralizuara janë krejtësisht të mundshme në Zvicër. Ne jemi kaq të vegjël.”

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...