20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Zvicerani Ueli Leuenberger përshëndet marrëveshjen Kurti-Osmani

Gjenevë, 14 janar -Në lokalet e  Kuvendit të Kosovës sot u nenshkrua marrëveshja ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Iniciativës politike mes Albin Kurit dhe Vjosa osamnit per te garuar bashakrisht ne zgjdhjet e 14 shkurti te keitj viti. Kjo marrveshje me sdy lidserrve te fuqishem ne Kosovë eshte mirëpitur jo vetem nga popullata e Kosoves dhe ajo mbarshqiptare bashke me diasporen, por edhe për personalitete te venseve te tjera boterore. Keshtu ket marrëveshje dhe bashkëpunim te ri mes Kurit dhe Osmani e ka mirëpritur dhe pershendetur edhe politikani i njohur zviceran Ueli Leunberger ne Gjenevë, nje mik i madh i shqiptareve ne Zvicër, raporton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Sikur ne shume vende boterore edhe ne Zvcer ka personalitete jo shqiptare qe i kontirbuan avancimit te procesve demokartike ne Kosovë dhe sesniblizimit te ceshtjes shqiptare ballkanne arenen nderkombëtare. Njëri ndër ta është dhe politikani i njohur zviceran, ish kryetar i Partisë së Gjelbër të Zvicrës, Ueli Leuenberger. I njohur si amabsdador i shqiptareve ne Zvcer, ai është i njohur për mbështetjen e parezervë të të gjitha lëvizjeve për çlirim të Kosovës që nga viti 1977 e deri tek pamavresisaa e saj-2018!

Leunberger pas marrëveshjes Kuri-Osmani: Sot ne Kosovë ka ndodhur një ngjarje madhore!

« Një ngjarje madhore në Kosovë. Unë u bëj thirrje miqve dhe miqve të mi shqiptarë në Kosovë dhe në Diasporë që të mbështesin këtë ekip shpresëdhënës!.. » thuhet ne postimin e tij ne fb (« Un événement de première importance en Kosovë. J’appelle mes amies et amis albanais en Kosovë et dans la diaspora de soutenir cette équipe plein d’espoir!.. ») transmetojn gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Politikani i njohur dhe miku i shqiptareve Leuenbergerit te cilit iu nda çmimi “Diaspora” ne vitin 2013 ne intervisten e fundit qe kisha qe kisha zhvilluar me te, ishte shprehur se « Lidershipi dhe qeveria aktuale e eKoasovës cila po injoron diasporën shqiptare nuk është i aftë të nxjerrë vendin nga kriza.. »

Leuengerger, fton shqiptaret qe te mbeshtesin ekipin e ri qe i siguron perspektivë Kosoves dhe kombit

I pyetur rreth per zgjedhjet e fundit ne Kosovë, ato te 6 tetorit, ku fitues doli VV se Albin Kurtit duke lene larg partite tjera kosovare per nga numi i votave,  ne vazhdim z.Leunberger ka deklaruar se “fitorja e Albin Kurtit ishte e merituar dhe ne njefare mënyre e pritur sepse Kosova e drejtuar viteve te fundit me fytyra gati te njejta, nisi te shenoj regres duke deshtuar ne ne shume procese, sidomos ne ate te integrimeve, papunesise, lufta kunder krimit te organizuar duke shenuar progres eksodi masiv dhe korrupcioni. Une uroj qeverine e re te Kosoves te prire nga lideri Albin Kurti dhe djelmoshat e VV, me shprese se do te drejtoj Kosovën ne rruge te mbare duke ja kthyer imazhin vendit. Mund ta them lirisht se me qeverine e re te Kosovës te prire nga Albin Kurti po vjen nje epoke  e re, nje faqe e re historike e perpsktives se Kosoves se lodhur dje nga regjimi serbe dhe deri sot nga profiteret ne rajon..”

Ueli Leuenberger është një politikan zviceran i lidhur me Partinë e Gjelbër. Më 30 prill 1996, Leuenberger themeloi Universitetin Popullor Shqiptar të Gjenevës, një projekt pilot për integrimin e refugjatëve kosovarë në jetën zvicerane, të cilin e udhëhoqi deri në 2002. Për këtë punë, ai mori një çmim për punën e të drejtave të njeriut nga “Le Courrier” në 1996. Në prill 2008 ai u bë Presidenti Partisë së Gjelbër duke pasuar Ruth Genner.

Si politikan, ai është përqendruar në mbrojtjen e të drejtave të migrantëve, të drejtën e azilit dhe të drejtat e njeriut. Ka shkruar me Alain Maillard librin “Les damnés du troisième cercle. Les Kosovar en Suisse. 1965–1999” (Të mallkuarit e rrethit të tretë: Kosovarët në Zvicër, 1965-1999).

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...