7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Zv.kryeministrja serbe Mihajlovic i bashkohet qëndrimeve te shqiptareve under Rusisë: Nuk njohim Referendumet e Kremlinit në Ukrainë! Është e tmerrshme ajo që Putini po i bën popullit të vete!

Bernë, 3 tetor -Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Minierave dhe Energjisë, Zorana Mihajloviç, deklaroi pse vendimi i Rusisë për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës paraqet kërcënim për integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës dhe shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe se Serbia nuk i njeh rezultatet e referendumin që u organizua, njfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te ministrise serbe!

Sipas znj.Mihajloviç “Ne si shtet, edhe Qeveria edhe Presidenti i Serbisë, kemi vendosur qartë se jemi kundër rrezikimit të integritetit territorial të një shteti të pavarur. Nuk bëhet fjalë të njihet aneksimi. Është e tmerrshme ajo që presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, po i bën popullit të tij, ai po ndalon dhe po shkatërron të ardhmen, dhe jo vetëm kaq, por ai shkeli luftën e lavdishme të rusëve në Luftën e Dytë Botërore, kur ata luftuan për liri kundër nazizmit, jo për pushtimin e territoreve”, trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

“Që nga fillimi i sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, Serbia ka mbështetur integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës, jo vetëm sepse mbrojmë integritetin tonë territorial në organizatat ndërkombëtare, por sepse çdo gjë tjetër është kundër ligjit ndërkombëtar. Referendumet e organizuara nga Moska janë të paligjshme, nuk kanë legjitimitet dhe Serbia nuk i njeh rezultatet, as nuk do të njohë ndryshimin e kufijve dhe aneksimin e një pjese të Ukrainës”, tha zëvendëskryeministri, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në Bor. ku foli në ceremoninë e Ditës së Qytetit.

Ajo theksoi se në një kohë kur duhet të punohet për përfundimin e konfliktit dhe negociatat e paqes, vendimi i Rusisë për aneksimin e paligjshëm të 15 për qind të territorit të një vendi të pavarur dhe sovran paraqet një hap të mëtejshëm drejt përshkallëzimit të konfliktit, zgjatjes. të luftës dhe thellimit të krizës në të gjithë kontinentin.

“Nuk është aspak e çuditshme që na pyesin se kur do të vendosim sanksione ndaj Rusisë, këtë na e kërkojnë vendet evropiane, sepse edhe ne jemi në Evropë. Kjo luftë nuk është si të tjerat që ndodhin çdo vit në botë, ky është një hap drejt një konflikti botëror dhe kur jemi përballë një ngjarjeje të tillë, ne duhet, si para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, të shprehim qartë qëndrimin tonë. dhe besoj se së shpejti do të jemi edhe më të qartë”, ka thënë Mihajloviq.

Na ndiqni në faqet tona në Facebook dhe Instagram, por edhe në llogarinë tonë në Twitter. Abonohuni në edicionin PDF të gazetës Danas.

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...