4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Veprimi që e pa e tere bota: Ky diplomat për disa sekonda ia shkund dorën Kurtit, duke e uruar për paraqitjen ne KS te OKB-se

UN, 8 shkurt -Paraqitja e kryeministrit Abin Kurti në Këshill të Sigurimit është komentuar në mënyra të ndryshme në Kosovë. Opozita e ka kritikuar, ndërsa pushteti e ka lavdëruar, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ende nuk dihet se çfarë mesazhe apo urime ka marrë i pari i qeverisë për këtë paraqitje.

Por, ajo që dihet është se i pari që e ka uruar Kurtin për paraqitjen e tij është Konsulli i Përgjithshëm i Kosovës në Nju Jork, Blerim Reka.

Reka, i cili gjatë gjithë mbledhjes ka qëndruar prapa kryeministrit, me të përfunduar mbledhja ia ka zgjatuar dorën shefit të qeverisë kosovare.

Derisa përfaqësuesit e vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit largoheshin nga mbledhja, ai për disa sekonda ia shkund dorën kryeministrit Kurti, duke e uruar për fjalimin.

Këtë veprim nuk e kanë bërë përfaqësuesit tjerë të delegacionit të Kosovës që ishin prezent në mbledhje. Kështu nuk ka vepruar as kryediplomatja Donika Gërvalla.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...