4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Granit Islami futbollist që e nisi karrieren ne Zvicer, po bën emër ne Shqiperi

Granit Islami (22) ka lene Zvicren per Shqiperine i cili sot luan qender mbrojtes, per ekipin  futbollistik ne FC Lushnja. Ate, me yllin zviceran te NATI-t kapitenin Xhaken e lidhin dy gjera, emri dhe numri ne shpine 34. Granit Islami ne nje bisede per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thene se «ne Zvicer kthehem vetem stehere nese me therret kombetarja zvicerane!.. »

* Granit fillimisht, mund te na thoni dicka per veten, nga jeni, ku jetoni dhe veproni si, kur dhe pse fillove te merresh me futboll?

Islami: Po. kam 22 vjet ja kam nisur footballit qysh ne modhen e te meqe e dua shumë sportin dhe kam shum pasion per ket sport. Karrieren time e kam nisur ne Angli. Por, para 11 vitesh prinderit e mi kan pasur deshire me shku ne Zvicer, ku kam luajtur ne «Yverdon sport » u21  me vone edhe per « Malaga city » u19. Para se te vi ne Shqiperi, per nje kohe te shkurter  idha pjese e «Huesca» u23.

* Si ndodhi qe nga Zvicra te shkoni ne Shiperi te te luani per nje ekip ne Lushnje, kur gjithe shqiptaret bejne turr kah Zvicra?

Islami: Po ashtu, por besoj cdo njeri e ka gatin dhe udhen e vet. Njezit jane sikur shpezet, shkojnë aty ku eshte me mire, me nxeht e me sigurt dmth ne nje vend me me perspektive. Une si futbollist  nuk kam mundur ta gjej veten, prandaj edhe kam provu ne Shqiperi. Njeriu nganjehere duhet te rrezikosh edhe pse ne fillim duket keq por del hajr. Une e ndiej veten te pergatitur dhe kam besim ne veten, cka perkunder sfidave mundem me ia arritur. Nuk do harruar ketu, se ne kete rrugetim edhe prinderit e mie me kane perkrahur dhe brsoj se qellimit dhe suksedeve do te t’ia artije.

* Ku e shifni Granitin pas 5 apo 10 vitesh, ne Zvicer serish?

Islam:  Nuk i dihet fatit…Por besoj nje futbollist profesionalist ne ndonje ekip te njohur boteror, kuptohet enderr e cdo te riu, cdo futbollisti.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...