10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Skandal ne Vatikan. Akuza të forta ndaj kardinalit për mashtrim

Kardinali i Vatikanit i cili dikur ishte një aleati ngushtë i Papa Françeskut, ka dalë në gjyq në Vatikan, pasi akuzohet për keqpërdorim të fondeve të Kishës në një sipërmarrje shkatërruese të pronave në Londër.

Kardinali Angelo Becciu, 73 vjeç, është kleriku më i vjetër në kohët moderne që përballet me gjyqin për krime të pretenduara financiare. Ai është akuzuar për shpenzimin e 350 milionë eurove (299 milion paund, 412 milion dollarë), të parave të kishës në një marrëveshje për të blerë një pronë në Chelsea që pësoi humbje të mëdha. Becciu e mohon këtë fakt.

Kardinali Becciu, u shkarkua nga Papa në shtator, ndërsa u shfaqën raporte për keq bërje financiare. Një hetim dy vjeçar , zbuloi se si Vatikani humbi miliona euro, përfshirë donacionet nga adhuruesit, pasi bleu një ish-depo në Harrods në Sloane Avenue, Chelsea , në 2014.

Në atë kohë kardinali ishte i ngarkuar me donacione në sekretarinë që merret me fondet e Vatikanit. Akuzat kundër tij përfshijnë kallzimin e parave në bizneset e drejtuara nga vëllezërit e tij në Sardenjë.

Salla e posaçme e gjyqit është në Muzetë e Vatikanit, jo në sallat e zakonshme të gjyqit, pasi kërkohej më shumë hapësirë për shkak të rregullave Covid dhe numrin e të pranishmëve.

Gjyqi pritet të zgjasë me muaj. Dy seancat dëgjimor këtë javë – për çështje teknike – ka të ngjarë të shtyhen deri në Tetor.

 

Derniers articles

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje kishe-shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...