5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Varianti Omicron / Ja cilat jane kater vendet e reja qe Zvicra i ka vene ne listën e karantinës

Betne, 28 Nentor -Zvicra shton katër vende në listën e saj të karantinës: kushdo që arrin në territorin zviceran nga Angola, Australia, Danimarka ose Zambia duhet të paraqesë një test negativ Covid-19 dhe të vendoset në karantinë për dhjetë ditë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rregulloret e reja, të cilat hyjnë në fuqi të dielën në mesnatë, synojnë të parandalojnë përhapjen e variantit të ri të koronavirusit Omicron.

Kjo e çon numrin e vendeve në listën e karantinës në 19, tha Departamenti Federal i Punëve të Brendshme (FDHA) të dielën në mbrëmje.

Sipas agjencise zvicerane te lajmeve ATS/SDA masat e para u miratuan të premten me ndalimin e fluturimeve direkte nga Afrika e Jugut dhe ndalimin e hyrjes për udhëtarët nga Botsvana, Eswatini, Hong Kongu, Izraeli, Lesoto, Mozambiku, Namibia, Zimbabve dhe Afrika e Jugut. Qytetarët zviceranë dhe personat me leje qëndrimi në Zvicër janë të përjashtuar.

Që nga e shtuna, të gjithë udhëtarët nga Britania e Madhe, Holanda, Republika Çeke, Egjipti dhe Malavi duhet të paraqesin një test negativ për Covid-19 kur hipin në avion dhe hyjnë në Zvicër dhe të vendosen në karantinë për dhjetë ditë. Për Belgjikën, kjo masë ishte në fuqi që nga e premtja.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...