3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

UDC triumfon, Qendra përpara PLR-së, MCG, fitues i madh i zgjedhjeve në Gjenevë, ditë e keqe për të Gjelbrit..Per shqiptaret po presim rezultatet

Gjeneve, 22 tetor -Sot ne Zvicer jane zhvilluar zgjedhjet federale, per senator dhe deputete ne parlamentin zviceran. Ne keto zgjedhje garuan edhe 30 kandidate shqiptare per deputet ne parlamentin zvicerane ne Berne, njifton gazeta zvicerane ne dhqip Le Canton27.ch

Per shqiptaret po presim rezultatet…

UDC do të mbetet kryesisht partia kryesore në vend pas zgjedhjeve federale të së dielës, përpara PS me më shumë se dhjetë pikë. Qendra vjen në vendin e 3-të, pak përpara PLR-së, ndërsa partitë ambientaliste janë humbësit e mëdhenj në këto zgjedhje.

Ne Zvicer jetojne dhe veprojne 300.000 shqiptare,  prej ze cileve mbi 100 mije albanofonë (shqiptarë nga gjitha viset e ballkanit) janë të natyralizuar (posedojnë pasaporta🇨🇭) që më shumë se gjysma e tyre kanë të drejte vote.

Zgjedhjet federale 2023 (drejtpërdrejt)
Projeksioni i tretë: UDC fiton tetë vende në Kombëtare, të Gjelbërit humbasin shtatë
Zviceranët zgjedhin përfaqësuesit e tyre në Këshillin Kombëtar dhe Këshillin e Shteteve këtë të dielë. Ndiqni drejtpërdrejt ecurinë e votimit, tendencat e tij dhe rezultatet përfundimtare.

– Sipas projeksionit në mandate nga gfs.bern në emër të SSR-së, UDC fitoi 28,9% të votave, një rritje prej 3,3 pikësh. Ajo fitoi 61 vende në Këshillin Kombëtar, tetë të tjera. Pason Partia Socialiste me 41 mandate, dy të tjera dhe 17.4% të votave (+0.7).

– Qendra dhe PLR ​​janë thuajse të barabarta me 14.6% të votave, e para me 0.8 pikë dhe e dyta humbet 0.5 pikë. Qendrat kanë dy vende shtesë, në 30 në total, dhe liberal-radikalët ruajnë 29 mandatet e tyre. Të Gjelbrit janë në vendin e 5-të, por bien nën 10% të votave, në 9.2%, pra 4 pikë më pak dhe humbjen e 7 mandateve (21 në total). Liberalët e Gjelbër humbën 5 vende, në 11 në total, me 7.2% të votave (-0.6 pikë).

MCG, fitues i madh i zgjedhjeve në Gjenevë

Partia e Gjenevës fiton dy vende në Këshillin Kombëtar dhe e vendos kandidatin e saj në vendin e parë në zgjedhjet për Këshillin e Shteteve

Buzëqeshja ishte në të gjitha buzët e aktivistëve, pas rezultateve të para të Këshillit të Shteteve në fillim të pasdites. Mauro Poggia, kandidati i Lëvizjes Qytetare të Gjenevës, bëri një hyrje triumfuese në Uni Mail nën melodinë e « Cé qu’è lainô », kënga tradicionale e Escalade. Ish-këshilltari i shtetit vjen i pari mes kandidatëve, me më shumë se 38700 vota.

Në Gjenevë, MCG arriti një rezultat shumë të mirë dhe festoi rikthimin në Kombëtare, ndërsa Mauro Poggia doli i pari në Shtetet e Bashkuara, ku do të ketë një raund të dytë. Në kantonin Vaud, Pierre-Yves Maillard (PS) u zgjodh në raundin e parë në Shtetet e Bashkuara, me Pascal Broulis që duhej të kalonte në një raund të dytë. Në Neuchâtel, e majta krijoi një surprizë duke fituar dy vendet në Shtetet e Bashkuara me Céline Vara (Të Gjelbrit) dhe Baptiste Hurni (PS), duke nxjerrë jashtë PLR-në Philippe Bauer. POP humbet vendin e saj kombëtar ndaj UDC.

– Në Valais, do të ketë një votim të përgjithshëm edhe nëse centristët Beat Rieder dhe Marianne Maret arrijnë shumë përpara. Në Fribourg, do të zhvillohet gjithashtu një raund i dytë, Isabelle Chassot (Qendër) përpara Johanna Gapany (PLR) dhe Pierre-André Page (UDC). UDC fiton një vend në Kombëtare në kurriz të PS. Në Jura, UDC krijoi një surprizë duke e nxjerrë Qendrën Kombëtare, ku Thomas Stettler do të ulej me socialistin Pierre-Alain Fridez.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...