1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Familja Haklaj nga Decani reagojnë, distancohet nga grupi «ta braktisim… ». Ne foto eshte manipuluar me babain tone!

Dhjetëra burrat ishin mbledhur në Deçan ne nje kafe dhe pasksn formuar njëfsr « këshill iniciues » i cili do të formojë një lëvizje për braktisjen vullnetare të fesë islame dhe kridhtere.

Kjo levizje e ashtuquajtur si “braktisjen e fesë islame dhe krishtere”, sipas disa abalisteve, imameve dhe prifterinjve, duket se origjinen e ka nga Serbia per te perqare shqiptaret e njohur ne bote tolerat dhe shembull bashkejetese mes feve tona ne shtetet dhe viset tona shqiptare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Rreth kësaj ka reaguar edhe djali i nje prindi qe qenka tmertuar kur e paska pare foton e babain e tij me keta njerez mistrrioz dhe manipulues.

Sqarim me shkas !

Ne disa portale po qarkullojne disa foto lidhur me formimin e nje levizjeje  » Braktisja vullnetare e Fese Islame « , ku ne foto shihet edhe prindi im Miftar Haklaj. Ne emrin e prindit tim dhe te familjes time, ne distancohemi nga keto nisma. Prindi im ishte ftuar ne kete organizim nga disa te njohur gjoja per te disktuar per terrorizmin si fenomen shqetesues, e jo per keso nisma te pa nevojshme. Ne kete rast eshte keqperdorur figura dhe personaliteti i prindit tim. Ne si familje jemi rritur ne frymen e tolerances fetare dhe pranimit te diversitetit si vlera te nje shoqerie perparimtare. Jemi komod me fene tone islame ashtu siç jemi komod me te gjitha fete dhe besimet tjera te kesaj bote.

Ja edhe postimi i tij si me poshte:

Sqarim me shkas !

Ne disa portale po qarkullojne disa foto lidhur me formimin e nje levizjeje  » Braktisja vullnetare e Fese Islame « , ku ne foto shihet edhe prindi im Miftar Haklaj. Ne emrin e prindit tim dhe te familjes time, ne distancohemi nga keto nisma. Prindi im ishte ftuar ne kete organizim nga disa te njohur gjoja per te disktuar per terrorizmin si fenomen shqetesues, e jo per keso nisma te pa nevojshme. Ne kete rast eshte keqperdorur figura dhe personaliteti i prindit tim. Ne si familje jemi rritur ne frymen e tolerances fetare dhe pranimit te diversitetit si vlera te nje shoqerie perparimtare. Jemi komod me fene tone islame ashtu siç jemi komod me te gjitha fete dhe besimet tjera te kesaj bote.

Faleminderit per mirekuptim !

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...