15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

“Tsunami” mbi katolikët, mbi 1000 raste abuzime seksuale në Kisha

Bernë, 18 shtator -Universiteti i Cyrihut prezantoi një hetim tronditës të martën. Ai identifikon 1002 raste abuzimi dhe konfirmon shtrirjen tragjike të abuzimit seksual brenda Kishës Katolike që nga mesi i shekullit të 20-të. (1002 cas, des victimes d’abus sexuels dans l’Église catholique) shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një “tsunami” mbi katolikët në Zvicër

Priftërinjtë katolikë kryen 1002 raste të abuzimit seksual në Zvicër. Sipas studimit, rreth 39 për qind e viktimave ishin gra ose vajza

« Dhe Kisha nuk bën asgjë! », zemërohet, ish-zyrtarja e zgjedhur e Neuchâtel Sylvie Perrinjaquet. Tashmë e përfshirë me viktimat e abuzimit seksual në Kishën Katolike, ish-këshilltarja shtetërore e Neuchâtel Sylvie Perrinjaquet foli për “Arcinfo”, citon Le Canton27.ch.

Priftërinjtë katolikë kanë kryer më shumë se 1000 raste të abuzimit seksual në Zvicër që nga mesi i shekullit të 20-të, zbuloi një studim gjithëpërfshirës njëvjeçar i publikuar sot.

Me disa përjashtime, të gjithë të akuzuarit për krime ishin burra, dhe pothuajse tre të katërtat e dokumenteve të shqyrtuara treguan se ata ishin të mitur të abuzuar seksualisht, raportoi AP.

Raporti u porosit nga Konferenca e Peshkopëve Zviceranë dhe u drejtua nga dy historianë nga Universiteti i Cyrihut.

Autorët e studimit deklaruan se kishin identifikuar 1002 raste të abuzimit seksual në kishën zvicerane, duke përfshirë akuza ndaj 510 personave. Abuzimi, siç shkruan ata, ka prekur 921 persona.

« Situatat e identifikuara sigurisht që përfaqësojnë vetëm majën e ajsbergut, » thanë historianët Monika Doman dhe Marijeta Mayer. Ndër gjetjet e tjera, të cilat padyshim nuk ishin shteruese, më shumë se gjysma – 56 përqind e rasteve të abuzimit seksual përfshinin burra ose djem.

Sipas studimit, rreth 39 për qind e viktimave ishin gra apo vajza, ndërsa burimi nuk lejoi që pesë për qind e mbetur të identifikoheshin sipas gjinisë.

Studiuesit shqyrtuan mijëra faqe dokumentesh sekrete, të mbledhura nga autoritetet e kishës që nga mesi i shekullit të 20-të, por thanë se shumë burime informacioni nuk ishin eksploruar plotësisht.

Ata theksuan se disa dokumente u shkatërruan për të mbuluar keqbërjen e supozuar. Studimi deklaroi se abuzimi seksual ka ndodhur në të gjithë vendin. Më shumë se gjysma e rasteve kanë ndodhur gjatë ndihmës psikologjike të priftërinjve dhe rreth 30 për qind në shkolla, shtëpi dhe konvikte.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...