15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Pacolli arrinë në New York. Do loboj për Kosovën në kuadër të Sesionit të AP të OKB-së

New York, 17 shtator -Punimet e Sesionit te 78-te të Asambleja e Përgjithshme e OKB-së (12 shtator – 30 shtator) e cila zhvillon politikat e Kombeve të Bashkuara, mbledh kreret e 193 shteteve anëtare në Nju Jork për çdo vit. Pos delegacion shqiptar te prirë nga presidenti Bajram Begaj, aty do jetë edhe Kosova  e perfaqesuar nga presidentja Vjosa Osmani. Ne New York posa ka arritur edhe ish-Presidenti i Koasovës, njehresh kryetar i Aleancës Kosova e Re (AKR) i cli ehste edhe deputet i Kuvendit të Kosovës , njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ne New York per AP te OKB-se gjenden edhe Bajden, Zelensky, Erdogan, Begaj, Osmani, Bersiet, Cassis,  Macron…Vucic etj..

Sivjet debati i nivelit te larte do të zhvillohet nga neser deri me 19 shtator, të prira nga Shqipëria. Ndersa sot për tri mdite rresht kane nisur debatet e nivelit te lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Vioziten e tij ne New York z.Pacolli e kishte komnfirmuar edhe ne biseden e fundit me redaktorin e  gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Mesohet se gjate një jave sa do te qëndroj en SHBA ish-presiderntri i Kosovës z.Behgjet Pacoli me nje aghjendte te ngjeshur do të zhvilloj nje aktivitet te dedudar poliutik dhe diplomatik ne kauder te punimeve te Sesionit te 78-të te Asamblese se Pergjithshme te OKB-së ku do te loboje për Kosovën gjate nje ser takimesh dhe bisedeash me zyrtarë te Kombeve të Bashkuara dhe nga autoritete amerikane dhe te vendeve tjera te BE-s¨èe qe hezitojne ta njohin Kosovën.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...