17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Kryeministri shqiptar Albin Kurti të hënën në Samitin Boteror (WEF) ne Davos te Zvicres

Bernë, 20 maj -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror 2022 në Davos. Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e Bernes zyrtare, se në mesin e personaliteteve boterore do te jete edhe kreministrit shqiptar nga Kosova Albin Kurti. Takimi i samitit boteror do te përqendrohet rreth temës Historia në një pikë kthese: Politikat qeveritare dhe strategjitë e biznesit.

Kjo ngjarje e jashtëzakonshme zhvillohet në një moment vendimtar në histori nga 22-26 maj 2022, duke mbledhur afro 2,500 liderë për të trajtuar çështjet globale dhe për të gjetur zgjidhje për sfidat më urgjente të botës, duke përfshirë pandeminë globale në vazhdim, luftën në Ukrainë, goditjet gjeo-ekonomike. dhe ndryshimet klimatike.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se ne samitin kater ditor ne Davos do jene edhe liderë nga ballkani. Perveq Albin KLurti do jete edhe kyremnistrit tjeter shqiptar nga Mali i Zi Drian Abazhoic, pore jo edhe ai nga Tirana Edi Rama. Po ashtu ketu do jete edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç si dhe i Maqedonise Veriore Stevo Pendarovski etj..

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se z.Kurit gjate qendrimit ne Samitin e Forumit Ekonomik Boteror (WEF) do te zhvilloj nje aktivitet te dendur politik dhe diplomatik me nje ser takishem me personalitete boterore dhe perfaqesues te organizatave nderkombëtare. Kurti njekohesisht ne ketë samit boteror do te loboj edhe per anëterësimin e  Kosoves ne KE sikur edhe ate ne Interpol.

Për çfarë është takimi i këtij viti?

Takimi përqendrohet rreth temës Historia në një pikë kthese: Politikat qeveritare dhe strategjitë e biznesit. Kjo ndodh në momentin më të rëndësishëm gjeopolitik dhe gjeo-ekonomik të tre dekadave të fundit dhe në sfondin e një pandemie që ndodh një herë në shekull.

Lufta në Ukrainë dhe tragjedia që pasoi kërkon veprim moral global. Udhëheqësit do të adresojnë sfidat urgjente humanitare dhe të sigurisë, ndërsa ata njëkohësisht avancojnë prioritetet afatgjatë ekonomike, mjedisore dhe shoqërore – të gjitha duke forcuar themelet e një sistemi të qëndrueshëm global.

Qartësia e vizionit dhe uniteti i qëllimit do të jenë thelbësore për të bërë përparim kundër kompleksitetit të paparë të një bote shumëpolare.

Takimi ofron një mjedis unik në të cilin për t’u rilidhur, shkëmbyer njohuri, për të fituar perspektiva të reja dhe për të avancuar zgjidhje.

Kryeministri shqiptar Kurti në Davos do te takoj zv.presidentin zviceran Alain Berset

Presidenti Federal Ignazio Cassis do të takohet me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos. Lufta e Ukrainës diskutohet edhe nga anëtarë të tjerë të delegacionit gjashtë anëtarësh të Këshillit Federal. Janë planifikuar rreth 30 takime.

Nënkryetari i Këshillit Federal, Alain Berset, dëshiron të zhvillojë bisedime me presidentin kolumbian Ivan Duque dhe presidentin e Zimbabvesë Emmerson Mnangagwa – si dhe me krerët e qeverive të Tunizisë, Najla Bouden dhe të Kosovës, Albin Kurti. Kreu i Departamentit Federal të Punëve të Brendshme dëshiron gjithashtu të marrë pjesë në një debat mbi shëndetin global në WEF, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Davosi.

Gazeta Le Canton27.ch ka mesuar se teme bisede mes kryeministri shqiptar Kurit mer autrotiet zvcerane do te jete mardheniet mes Kosoves dhe Zvicres, anetaresimi Kosovës ne KE, situata ne ballkan dhe diaspora shqiptare ne Zvicer.

Pas fjalimit të tij të hapjes të hënën, Presidenti Federal Cassis do të takohet me Dmytro Kuleba të martën, siç njoftoi të premten Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAE). Takimi do të trajtojë statusin e përgatitjeve për konferencën e rindërtimit në Lugano në korrik. Gjithashtu është planifikuar një takim me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez.
Një takim midis Cassis dhe përfaqësuesve të BE për çështjet politike nuk është planifikuar në Davos. Në mes të majit, Komisioni i BE-së formuloi pyetje të qarta në një letër drejtuar Zvicrës, të cilave dëshiron t’i përgjigjet me shkrim. Brukseli shpreson se kjo do të japë më shumë qartësi për pozicionin e Zvicrës.

Megjithatë, Ministri i Ekonomisë Guy Parmelin po planifikon një takim me Valdis Dombrovskis, Komisioneri i BE-së për Tregtinë, sipas deklaratës së EDA. Bisedimet me ministra të tjerë të tregtisë nga Amerika e Jugut, India dhe Azia janë gjithashtu në axhendën e Parmelin.

Ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd dëshiron të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Deklaratat e tij priten me padurim në Davos gjatë luftës në Ukrainë. Ndër të tjera, dy zyrtarët duan të diskutojnë edhe për çështjen e Ballkanit Perëndimor.

Ministri i klimës planifikon gjithashtu të takohet me komisionerin kinez për klimën Xie Zhenhua. Përveç luftës në Ukrainë, ndryshimet klimatike do të jenë gjithashtu një nga temat e rëndësishme të takimit në Davos.

Sipas agewjncisye s elajemeve zvcerane ATS/SDA ministrja e Drejtësisë Karin Keller-Sutter nuk do të udhëtojë në WEF. Për të tretën herë radhazi, Shtëpia e Zvicrës në shesh patinazhi në akull në Davos do të ofrojë një mjedis joformal për pjesëmarrësit. Disa këshilltarë federalë hapin aktivitete të ndryshme atje me fjalime. Programi përfshin prezantime mbi potencialin e teknologjive të reja në promovimin e zhvillimit, mbi risitë në dixhitalizim dhe mbi të ardhmen e sistemeve ushqimore deri në riorientimin e punës. Shumica e ngjarjeve do të transmetohen drejtpërdrejt në internet.

Derniers articles