16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e grushtit të shtetit. Kështu pretendon një ish-mafioz në kuadër të një procesi gjyqësor kundër Cosa Nostra-s dhe Ndranghetës, suan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave vendore.

Mafia fiton shuma të pabesueshme falë aktivitetit të saj kryesor, trafikut të drogës dhe kjo ka pasoja deri në Zvicër. Sipas gazetave të “CH Media”, në vitin 2007 në vendin tonë janë pastruar lirata italiane në vlerë prej rreth 500 milionë frangash zvicerane. Për këtë çështje janë të përfshirë diplomatë.

Pas futjes së euros në vitin 2002, mafia italiane do të kishte pasur në krahët e masave të lirave, monedhën e vjetër të gadishullit. “Klanet nuk kishin arritur t’i ndryshonin në euro”, shpjegon ish mafioz Cosimo V.*.

Dëshmitarit i ulet dënimi
Ky i fundit po dëshmon aktualisht në një proces apeli kundër kalabrezit ‘Ndrangheta’ dhe sicilianes Cosa Nostra. Në shkallë të parë, dy liderët Giuseppe G.* dhe Rocco F.* ishin dënuar me burgim të përjetshëm.

Cosimo V. mori pjesë në hetime si dëshmitar. Por ai vetë ishte arrestuar në vitin 2009 gjatë një operacioni të madh antimafia kundër klanit Mole. Duke qenë se bashkëpunoi menjëherë me sistemin e drejtësisë, mundi të merrte një ulje dënimi. Ai mbante një pozicion të lartë në organizatën kriminale si dhe në një Lozhë Masonike (një grup i vogël vendor i Frimasonëve). Ai konsiderohet një dëshmitar i besueshëm.

Një sistem që funksionon mirë
Sipas Cosimo V., një shoqëri sekrete me ndikim, me një rrjet global, do të ishte kujdesur për problemin e lirave të mbetura për mafia. Një “sistem Ugolini” do të kthente 500 miliardë lirat e pista në euro të pastra.

Thelbi i këtij sistemi do të ishte një lozhë sekrete masonike e quajtur « La Fenice », e themeluar në vitet 1980 nga konti Giacomo Maria Ugolini. Burri jetonte në Egjipt si ambasador i shtetit të vogël të San Marinos. Më pas ai do të kishte shërbyer si një stafetë midis mafies, lozhave të parregullta masonike, shërbimeve sekrete, politikës dhe Vatikanit. Për dekada, ky rrjet gjoja organizoi mashtrime ndërkombëtare dhe manipulime politike.

Një makinë diplomatike për të transportuar para në Zvicër
Cosimo V. tha se lirat italiane u transportuan në Zvicër dhe u depozituan në bankat lokale. Kjo punë u krye nga një njeri që dikur ishte ambasador i Nikaraguas në Selinë e Shenjtë. Dëshmitari siguroi se ai ishte i pranishëm kur u shqyrtua dhe përgatitej veprimi. Paratë fillimisht u transportuan nga Kalabria në Romë, ku ambasadori i mori për t’i transportuar në Zvicër.

“Ai përdori një automjet diplomatik, një Audi A4, për të sjellë paratë në Zvicër”, tha Cosimo V. gjatë marrjes në pyetje.

Shtegu të çon në Gjenevë
Ish-mafiozoja ishte jo vetëm anëtar i lozhës sekrete masonike, por edhe vetë Mjeshtër i Madh i një lozhe të rregullt në Kalabri. Cosimo V. zotëronte një kompani logjistike dhe në këtë mënyrë i dha mafies akses në portin e Gioia Tauro, përmes të cilit kalonte trafiku i drogës. Ai ishte gjithashtu një i besuar i bosit mafioz Rocco Molè, i vrarë në vitin 2008. Ky i fundit do të kishte sponsorizuar gjithashtu operacionin për pastrimin e 500 miliardë lireve italiane.

Sipas të penduarit, Zvicra u zgjodh për shkak të sistemit të saj bankar të njohur dhe të matur. Një arsye tjetër duket se ka qenë e rëndësishme, siç konfirmohet nga hetimi i “CH Media”: djali i ambasadorit të Nikaraguas u akreditua më pas në OKB dhe OBT në Gjenevë.

Derniers articles