18.2 C
Berne
vendredi 19/07/2024

Dy motra zvicerane me flamurin e Shtetit Islamik, planifikuan një sulm kundër OKB-së

Gjenevë/UN, 30 prill – Dy të pesëdhjetat nga Vaud do të gjykohen më 7 maj nga Gjykata Penale Federale në Bellinzona, Ticino. Ata akuzohen se kishin planifikuar një sulm kundër Kombeve të Bashkuara (OKB) në Gjenevë. Njëri prej tyre rrezikon të dëbohet, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch referuar tv helvetik RTS.

Dy motra Vaudois po planifikonin një sulm kundër OKB-së nën flamurin e Shtetit Islamik, pas një udhëtimi në Siri. Ata do të gjykohen në Gjykatën Penale Federale në fillim të majit, zbuloi RTS mëngjesin e kësaj të marte. Por kjo histori rezulton të jetë edhe një çështje familjare.

Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, departamentit të hetimit të shërbimit publik, i cili kishte akses në aktakuzë, dy motrat, me djalin e mitur të njërës prej tyre, i ishin bashkuar kampeve të Shtetit Islamik në Siri. Pikërisht aty, midis shkurtit dhe fundit të marsit 2015, nëna dhe tezja filluan të planifikonin sulmin e tyre. Dhe kjo, vetëm një muaj pas sulmeve kundër Charlie Hebdo dhe Hyper Kosher në Paris.

Një kontakt në Gjenevë për të hyrë në Siri
Të tre kishin tentuar tashmë në nëntor 2014 për të hyrë në Siri, por pavarësisht kontakteve të djalit, 16-vjeçar në atë kohë, ata nuk kishin arritur të kalonin kufirin turk, saktëson RTS. Vini re se informacioni në dispozicion të të riut erdhi nga një koleg xhihadist: një Gjenevan, i cili do të përfundonte duke u dënuar nga drejtësia zvicerane disa vite më vonë.

Por në shkurt 2015 ishte e duhura, familja iu bashkua radhëve të DAESH-it… vetëm për të kërkuar largimin tre ditë më vonë. Më pas të akuzuar për spiunazh nga organizata, tezja, nënë dhe djali qëndruan edhe një muaj për t’u marrë në pyetje. Ishte gjatë kësaj periudhe që dy gratë ia besuan planin e tyre për të « përplasur OKB-në » një gruaje franceze që gjithashtu kishte bërë udhëtimin.

Kjo e fundit pas kthimit do të arrestohet dhe do të merret në pyetje nga policia franceze. Ajo tregon se gratë zvicerane « dukeshin vërtet të motivuara për të kryer një sulm në Zvicër, por nuk dhanë një metodë operacioni apo një datë, » ka verejtur RTS.

Rreziku i dëbimit nga territori
Prokurori federal akuzon gjithashtu nënën se i kishte paguar gati 6,400 franga DAESH-it pasi ajo u kthye në Zvicër. Dy Vaudoises kanë kaluar tashmë dy muaj në burg, por do të dalin të lirë në gjyqin e tyre më 7 maj.

Ata do të gjykohen për shkelje të ligjit federal që ndalon grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik dhe rrezikojnë pesë vjet burg – si dhe dëbim nga territori për nënën, e cila nuk është shtetase zvicerane. Djali tashmë është dënuar për dëshirën për të mbrojtur xhihadizmin si i mitur.

Derniers articles