24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, kanë takuar në ndërtesën e Ambasadës së Kosovës në Bern, kandidatët shqiptarë në zgjedhjet federale 2023. Keta ishin 30 kandidatë shqiptarë të partive të ndryshme zvicerane për zgjedhjen e ardhshme qe do mbahen ne nuajin tetor.

Ne mesin e tyre ishte edhe kandidati nga Gjeneva Arber Jahija, deputet ne Kantonin e Gjeneves. Nga ky takim ai ka pershendetur dhe falenderuar kryeministrin Kurti per avancimin e proceseve demokratike dhe integruese ne Kosove si dhe perkujdesin ndaj diaspores kosovare ne Zvicer, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Ja se cfare ka shkruar deputeti nga Gjeneva z.Jahija:

I nderuar kryeministër Albin Kurti,

Dëshiroj t’ju shpreh mirënjohjen time të sinqertë për pritjen e ngrohtë që na bëtë në Ambasadën e Kosovës. Takimi ynë ishte një nder i vërtetë dhe një moment i privilegjuar për të shkëmbyer dhe diskutuar aspekte të ndryshme politike.

Fjalët tuaja të ndritura dhe mendjehapuri kanë qenë burim frymëzimi për mua dhe kanë përforcuar besimin tim në nevojën për dialog konstruktiv. Bujaria juaj në ndarjen e njohurive dhe vizionit tuaj politik është vlerësuar shumë.

Gjithashtu dua të falënderoj të gjithë ekipin e ambasadës për përkushtimin dhe profesionalizmin e tyre shembullor. Mirëpritja e tyre e ngrohtë e bëri këtë vizitë edhe më të paharrueshme.

Unë sinqerisht shpresoj se ky takim do të jetë vetëm fillimi i bashkëpunimit të frytshëm dhe shkëmbimeve të rregullta midis kombeve tona. Unë mbetem i bindur se dialogu i vazhdueshëm ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës do të bëjë të mundur gjetjen e zgjidhjeve të përbashkëta për sfidat me të cilat përballemi.

Angazhimi dhe vendosmëria juaj për të promovuar politika gjithëpërfshirëse është vërtet e admirueshme

Derniers articles