22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

COVID-19: Zvicra, sot pa asnjë vdekje dhe me më pak të infektuar

Bernë, 3 qershor -Zyra Federale e Shëndetit Publik njofton se nuk ehste regjistruar asnje vdekje në 24 orët e fundit edhe pse 22 pacientë u shtruan në spital. Zvicra llogaritë të mërkurën 717 raste të tjera të koronavirusit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e testeve 28’109 u transmetuan, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit arrin në 2.55%. Nga katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 10’717, 123.97 infeksione të reja për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë të një duzinë ditësh, është 0.84. Pacientët e Çovid-19 zënë 14.80% të vendeve në dispozicion në kujdesin intensiv, shkalla e shfrytëzimit të të cilëve është 71.80%.

Një total prej 4,823’933 doza vaksine janë administruar dhe 1,750,400 njerëz kanë marrë tashmë dy doza. Zvicra deri më tani ka marrë 5’970’900 doza të vaksinave.

Sa i përket varianteve të koronavirusit, 17,899 raste iu dhanë variantit britanik (B.1.1.1.7), 248 deri në variantin e Afrikës së Jugut (B.1.351) dhe 20 deri në variantin brazilian (f.1).

Që nga fillimi i pandemisë, 696’213 raste të kontaminimit në Covid-19 janë konfirmuar në laborator në një total prej 7’741’923 testeve të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Vdekjet totale arritën në 10,268 dhe numri i personave të hospitalizuar arriti në 28’701, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju rferuar buirimeve te ATS/SDA ne Bernë.

Vendi gjithashtu ka 6519 njerëz në izolim dhe 10,689 individë në kontaktet e tyre janë në karantinë. Shtuar në to 3552 njerëz të tjerë që kthehen nga një vend në rrezik dhe të cilët gjithashtu duhej të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Derniers articles