23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ambasadori i Kosovës ne Zvicër flet per gazeten zvicerane për imazhin e diasporës, futbollin dhe pandeminë

Ambasadori i Republikes se Kosovës ne Berne (Zvicer) Sami Ukelli (Photo Le Canton27.ch)

Bernë, 25 janar -Pas gazetës së parë zvicerane në shqip Le Canton27.ch, nga sot në gjuhen shqipe ju flet edhe gazeta tjeter zvicerane 20min.ch e cila është në dispozicion e përkthyer automatikisht. Ambasadori i Kosovës në Zvicër, Sami Ukelli, e mirëpret ofertën te cilat perotale do t’i kontrbuojne nje integriumi edhe me të mire te komunitetit shqiptare ne Zvicër, numri i te cileve sillet mbi 300 mijë.

Ai per 20Minuten ka deklareuar se « Zvicra është gjithashtu investitori i dytë më i madh në Kosovë pas Gjermanisë. » . Ambasadori Ukelli po ashtu shpjegon pse nuk e ka problem që Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri të luajnë për Zvicrën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Dhe ai shpjegon pse Kosova i lejon vetëm personat e vaksinuar të hyjnë në vend

Zoti ambasador, në mars do të zhvillohet një ndeshje ndërkombëtare e futbollit mes Zvicrës dhe Kosovës. Kush ju pelqen me shume?

Është një lojë historike, vetëm pas 14 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Zvicrës dhe Kosovës. Kush fiton nuk është aq i rëndësishëm – duhet ta bëjë komunitetin të lumtur.
A e keni falur Granit Xhakën apo Xherdan Shaqirin që nuk kanë luajtur për Kosovën?

Ata u rritën në Zvicër dhe zgjodhën kombin në të cilin u shkolluan dhe të cilit i detyrohen shumë. Unë mund ta kuptoj atë mirë. Megjithatë, ata mbeten heronj në Kosovë. Ne brohorasim edhe më shumë kur një zviceran me prejardhje kosovare shënon gol. Këtu në ambasadë varet një këmishë e firmosur nga Shaqiri.

A ka ndryshuar imazhi i komunitetit shqiptar në Zvicër vitet e fundit për shkak të sekondës në kombëtare?

Shumë kanë ndodhur në dhjetë vitet e fundit dhe ne jemi shumë krenarë për këtë. Dhjetë vjet më parë u transmetua në SRF filmi dokumentar “Shqiptarët e mirë”. Në atë kohë nuk ishte aq e lehtë të gjeje shembuj të integrimit të suksesshëm. Sot është shumë ndryshe. Dhe jo vetëm në kombëtare apo në Eurovizion. Fakti që integrimi i grupeve të popullsisë së huaj është më i suksesshëm në Zvicër se kudo tjetër, është një nga pikat e forta të Zvicrës.

« Shumë artikuj 20-minutësh shpërndahen dhe gjithashtu përkthehen sepse marrëdhëniet midis vendeve janë shumë të ngushta. »

Marrëdhëniet ekonomike janë gjithashtu të ngushta. Pak a shumë dihet se çfarë eksporton Zvicra në Kosovë dhe në mbarë botën. Por çfarë eksporton Kosova në Zvicër?

Eksportet janë rritur kohët e fundit, duke arritur në rreth 40 milionë franga. Zvicra kryesisht importon dru, kuzhina dhe shërbime nga Kosova. Një shembull janë qendrat e thirrjeve të drejtuara nga kompanitë zvicerane në Kosovë. Ne ende shohim shumë potencial këtu. Zvicra është gjithashtu investitori i dytë më i madh në Kosovë pas Gjermanisë.

Tani mund të lexoni edhe 20 minuta në shqip. Çfarë mendoni për ofertën?

Mendoj se ideja është shumë e mirë. Edhe nëse shumica e kosovarëve në këtë vend janë dygjuhësh, është mirë nëse ata që nuk flasin shumë mirë gjermanisht ose frëngjisht mund të marrin informacion drejtpërdrejt. Portali juaj i lajmeve tashmë është shumë i njohur në Kosovë. Shumë artikuj 20 minutësh shpërndahen dhe përkthehen gjithashtu sepse lidhjet midis vendeve janë shumë të ngushta. Për më tepër, koha e pandemisë është e favorshme sepse informacioni i besueshëm është veçanërisht i kërkuar në kohët e fushatave kundër vaksinimit.

 

Rreth 278,000 njerëz në Zvicër e kanë gjuhën shqipe si gjuhë kryesore. Tani mund të zgjidhni shqip në cilësimet e gjuhës së aplikacionit 20-minutësh. Të gjithë artikujt përkthehen automatikisht. Ajo nuk do të jetë perfekte. Ne e pranojmë këtë sepse duam t’i ofrojmë të gjithë popullatës mundësinë për të hyrë në informacione të përditësuara. Gjuhët serbe dhe kroate do të pasojnë javën e ardhshme. Mund ta ndryshoni gjuhën duke klikuar në « Cockpit » në menynë në fund të djathtë të aplikacionit dhe më pas në « Gjuha ». Aty mund të zgjidhni edhe portugalisht ose anglisht.

Pandemia ka pasoja për kosovarët zviceranë. Kushdo që dëshiron të hyjë në Kosovë duhet të vaksinohet së paku dy herë. Pse qeveria është kaq e rreptë?

Dispozita në mënyrë indirekte shërben për mbrojtjen e vizitorëve. Sistemi shëndetësor në Kosovë nuk është i krahasueshëm me atë të Zvicrës. Ju nuk mund të ofroni të njëjtin trajtim në rast urgjence. Dhe ata që janë vaksinuar dy ose tre herë kanë më pak gjasa të përfundojnë në një njësi të kujdesit intensiv sesa ata që nuk janë vaksinuar.

Skepticizmi i vaksinimit është veçanërisht i lartë në Kosovë. Vetëm rreth 50 për qind janë të vaksinuar. Si keshtu? A ka edhe në Kosovë trillues lirie?

(qesh) Jo, s’ka trillues lirie. Nuk ka as kaq shumë protesta. Megjithatë, shumë nuk vaksinohen – nuk e di se nga vjen skepticizmi. Në përgjithësi, kjo nuk e ndryshon faktin që personat e pavaksinuar kanë një rrezik më të lartë për të përfunduar në spital.

Udhëtarët ballkanikë thuhet se kanë nxitur pandeminë në Zvicër pas verës. Si pasojë, Festivali Alba u anulua. Si e përjetuat debatin?

Ajo ishte e panevojshme. Virusi nuk e ka origjinën as në Zvicër e as në Kosovë. Nuk është e mundur të ndalohet një virus, siç mund ta shihni në Kinë për momentin, por edhe në Zvicër. Edhe nëse varianti omicron është më i butë, 38,000 raste në ditë në Zvicër janë të pafavorshme. Caktimi i fajit nuk ndihmon aspak.

Sami Ukelli, ambasador i Kosovës në Zvicër, gjatë një interviste më 19 janar 2022.
20 minuta/Simon Glauser

Ambasadori Sami Ukelli (49) merr gazten 20 minuta në zyrën e tij në Bernë. Mbi tavolinën e tij është varur një portret i presidentes kosovare Vjosa Osmani. Kështu thotë protokolli. Diplomati me përvojë në karrierë nuk i përket asnjë partie politike dhe përfaqësoi vendin e ri në Japoni, Hungari dhe Austri, ndër të tjera, përpara se të postohej në Zvicër në gusht 2020. Ai është i martuar dhe ka dy fëmijë

 

Derniers articles