17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Zvicra synon 15 medalje! Edhe gruaja e Valon Behramit në Pekin!

Është zgjedhur delegacioni i Zvicrës për Lojërat Olimpike Dimërore

168 atletë zviceranë marrin pjesë.  “75 femra dhe 93 meshkuj marrin biletë, që është një përqindje rekorde e femrave prej 45 për qind. 55 për qind e delegacionit marrin pjesë për herë të parë në Lojërat Olimpike.

Zvicra po lufton për medalje në 13 nga 15 sporte”, shkruan mes të tjera media zvicerane « Blick »..

Zvicra synon 15 medalje olimpike.

Edhe gruaja e futbollistit Valon Behrami, Lara Gut – Behrami, udhëton për në Pekin përkatësisht për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore.

Ski alpin marrin pjesë meshkujt Luca Aerni, Gino Caviezel, Yannick Chabloz, Beat Feuz, Niels Hintermann, Loïc Meillard, Justin Murisier, Marco Odermatt, Stefan Rogentin, Daniel Yule, Ramon Zenhäusern.  – Aline Danioth, Andrea Ellengerger, Jasmin Flury, Michelle Gisin, Lara Gut-Behrami, Joana Hählen, Wendy Holdener, Noémie Kolly, Priska Nufer, Camille Rast, Corinne Suter. / B.S

Derniers articles