17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Do të ndiqet penalisht shikuesi që goditi shqiptarin

Bernë, 16 dhjetor -Young Boys synon të identifikojë dhe ndëshkojë autorin e gjuajtjes së çakmakut kundër Bazelit. Klubi bernez më pas mund të sanksionohet nga Liga Zvicerane e Futbollit. Pas ofendimeve të shumta raciste, teprimeve në tribuna gjatë ndeshjes Cyrih – GC më 23 tetor dhe formimit të kundërparkimeve kudo fundjavën e kaluar, sezoni i Superligës u njolloset nga një incident i ri mbrëmjen e së mërkurës gjatë ndeshjes së Young Boys – Basel njofton gazeta zicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicër, Ndiqet penalisht agresori i Pajtim Kasamit Young Boys

Në minutën e 37-të, lojtarët e Rhine po festonin golin e barazimit pranë një shtylle nga këndi, kur Pajtim Kasami u godit me çakmak në fytyrë. Mesfushori sulmues 29-vjeçar ishte ulur për disa sekonda para se të ngrihej. Pamjet kujtojnë në mënyrë të pashmangshme ndeshjen Lyon – Marsejë të 21 nëntorit, e ndërprerë përfundimisht pas një gjuajtjeje shishe mbi Dimitri Payet nga minuta e 4-të.

Në Bernë loja u ndërpre vetëm për pak kohë. Kasami dukej shumë më pak i tronditur se portieri francez, takimi rifilloi sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Por faktet nuk janë më pak të dënueshme. YB denoncon një akt të izoluar Një ditë pas ndeshjes, as Young Boys dhe as Swiss Football League nuk donin të zgjeroheshin në këtë temë. Përmes menaxherit të tyre të komunikimit, Albert Staudenmann, klubi bernez i kërkon falje Pajtim Kasamit dhe FC Basel.

Nga ana tjetër, YB dënon « me forcë » këtë incident të provokuar nga « një spektator i izoluar » dhe do të bëjë « gjithçka për ta bërë fajtorin të përgjigjet për veprimet e tij ». Kjo sugjeron se ai do të sanksionohet. Individi në fjalë duhet ende të identifikohet, gjë që nuk ka ndodhur ende mesditën e së enjtes. Përveç këtij informacioni parësor, YB nuk dëshiron të shprehet më tej. SFL nga ana e saj ishte e kujdesshme të mos reagonte publikisht.

Përfaqësuesit e saj nuk janë më llafazanë në prapaskenë. Dominique Huber, “Z.Sigurimi” i organit, nuk jep asnjë intervistë dhe Claudius Schäfer, drejtori i përgjithshëm i organit, nuk iu përgjigj kërkesave tona. Vetëm Philippe Guggisberg, përgjegjës për komunikimin, është – pak – jashtë pyllit. Ky i fundit dënon hedhjen e çakmakut dhe bën thirrje që sulmuesi të shtypet. Ai tha se Lidhja pritet të hapë një hetim së shpejti për të përcaktuar përgjegjësitë e mundshme të YB. “Gjyqtari po merr parasysh raportin e arbitrit dhe stafit të sigurisë së stadiumit.

Në fund do të jetë në dorën e tij të vendosë se çfarë të bëjë”, shpjegon ai. Katër herë kampioni zviceran në fuqi i nënshtrohet sanksioneve si organizator i takimit. Spektri, nga një thirrje e thjeshtë zgjimi deri te heqja e licencës, është i gjerë dhe, për momentin, i vështirë për të spekuluar se çfarë do të rrezikonte klubi për shkak të mungesës së jurisprudencës së fundit.

Megjithatë, SFL nuk duket e vendosur për të goditur grushtat në tryezë, të paktën këtë herë. A do të jetë e nevojshme, si në Francë, të presim pikën e fundit? Ka shumë arsye për të parë se çfarë po ndodh në Ligue 1 këtë sezon. Por kur bëhet fjalë për sigurinë, ajo nuk është gjë tjetër veçse një model.

Derniers articles