22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar: Jemi gati për ndeshjen Zvicer-Kosovë. Do të fitojnë më të miret!

Traneri i kombetares zvicerane NATI-t Murat Yakin me shefin e gazetës zvicerane Le Canton27.ch 

Bernë, 15 mars -Ne kryeqytetin helvetik ne Berne, rrespektivisht ne seline e kombetares zvicerane, treneri e NATI-t Murat Yakin ka pritur gazetarin nderkombëtare (i vetmi gazetar shqiptar i akredituar ne UEFA dhe FIFA) Nefail Maliqin nga Gjeneva.

Teme kryesore të bisedes kishin ndeshjen e 29 marsit mes Zvicres dhe Kosoves apo siq e thane Yakin dhe Maliqi ndeshje kjo historike vllaznia me vllazninë. Njekohesisht ata biseduar edhe per numrin e biletave dhe pjesemarrjen e tifozeve, numri i te cileve do jete shume i madh..

Murat Yakim  gazetarit shqiptar i ka thenë se « ne jemi gati per ndeshjen Zvicer-Kosovë! Jam i bindur se do te fitojne me të miret.. »

Lidhur me ndeshjen e ardhshme ne Zurich me 29 mars mes Zvicres dhe Kosovës treneri i kombetares zvicerane Murat Yakin, pos qe tregon se sa ftubolliszte shqipztarte dot eluajne ne ekipin e kombetares zvcerane, ai tregon edhe cfare pret nga kjo loje miqesore. Njekohesisht ttreneri zvceran ka edhe nje mesazh drejtuar tifozeve, te cilin do ta boton neser gazeta zvicerane Le Canton27.ch i cili flet edhe per futbollistet shqiptare ne Zvicer dhe ballkan.

Murat Yakın është një futbollist zviceran, me origjinë turke, i lindur më 15 shtator 1974 në Basel (Zvicër). Ashtu si Hakan Yakın, ai është një ndërkombëtar zviceran (me 49 here, duke shënuar nga katër gola). Si pjesë e skuadrës së trajnerëve, ai është trajner i ekipit zviceran të futbollit që nga 9 gushti 2021

Derniers articles