18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

Teniseri serb Gjokovic per «Bozic» në paraburgim…

Berne, 6 janar -Viza e tij u anulua! Policia nga Dogana Australiane duke shpjeguar se “Djokovic nuk arriti të sigurojë elementet e duhura për të hyrë në Australi « dhe se » shtetasit e huaj që nuk kanë një vizë të vlefshme ose të cilëve viza është anuluar do të ndalohen dhe dëbohen nga Australia ».

Gjokoviç mbetet ne paraburgim në Melburn deri të hënën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, duke ju referuar burime nga polica australiane. Afere boterore me teniseri boteror, ehste nje shuplakë e madhe jo vetem per Gjokovicin por edhe për mbare Serbine dhe serbet ne Austarli qe thuhet vazhdimisht se atje eshtre nje komunite i fioqeshem qe spesh ne prtesta apo festa dalin publikisht me veshje cetnikesh. Por trimeri e tyre u duk tash me Gjukovicin.

Gjokoviq duhej të luante në “Australian Open”, por u përjashtua nga rregullat e vaksinimit, prandaj nuk do marrë pjesë, për shkak ndaleses nga policia.

Numri 1 i botës e ka fituar përkohësisht çështjen e tij kundër kërcënimit të dëbimit të varur mbi të në Melburn. Përpara objektit ku eshte iozluar  fansat e tij, kryesisht femra, disa gjyshe (nabushke) ne protesat me parrullen: Eduam Novakun, lirone! – “Free NOVAX” kuj moremn pejse disa protestues, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Cantzon27.ch

Novak Gjokovic, i kërcënuar me dëbim nga Australia pas anulimit të vizës së tij dhjetë ditë përpara turneut të parë Grand Slam të vitit, mori një pushim deri të hënën, por po përgatitej të kalonte natën e dytë të së enjtes në paraburgim, episod i ri i një sage të pabesueshme që u kthye në incident diplomatik. Serbët kishin menduar se Australia eshte vend sallamadi si në Serbi apo Kosovë, me hy me dal kur te duan!

Serbi, i cili është arrestuar nga polici kantonale e Melburnit që kur mbërriti të mërkurën mbrëma me synimin për të garuar në Australian Open, ka kundërshtuar vendimin e autoriteteve për t’i ndaluar hyrjen në gjykatë. Gjatë një seance fillestare të enjten, një avokat i qeverisë tha se dëbimi nuk do të vinte deri në një seancë tjetër të planifikuar për të hënën.

Udhëtimi i pabesueshëm i Gjokoviçit « Down Under » shkaktoi një fatkeqësi diplomatike, me presidentin serb Aleksandar Vuçiç që akuzoi Australinë për « keqtrajtim » të kampionit.

Një pjesë e vogël e mbështetësve u mblodhën jashte objketi ku po qednron i izoluar në Melburn, ku besohet se do të mbahet të enjten diten e « bozicit » numri 1 i botës.

Derniers articles