22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Shkon Petkovic, Murat Yakin zgjedhet trajneri i ri i kombëtares (NATI) zvicerane

Murat Yakin do të prezantohet si pasardhës i Vladimir Petkovic nga e hëna.

Trajneri i ri i skuadrës zvicerane ështëzgjedhur: Murat Yakin do të pasojë Vladimir Petkovic, i cili u nis për në Bordo, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar gazetes Blick dhe mediave tjera

Kontrata me trajnerin e Schaffhausen do të nënshkruhet të hënën. Yakin do të prezantohet pasdite, me kusht që të arrihet një marrëveshje siç ishte planifikuar. Por vendimi në parim është marrë: Shoqata Zvicerane e Futbollit ka arritur një marrëveshje në parim.

Një nga tre kandidatët

Yakin ishte një nga tre kandidatët të cilëve iu afrua ASF javën e kaluar. Të tjerët ishin René Weiler, i cili udhëhoqi Anderlecht në Belgjikë dhe Al Ahly në Egjipt për titullin e ligës dhe Nuremberg në një promovim pothuajse të papritur në Bundesliga. Dhe Bernard Challandes, i cili mbetet trajneri kombëtar i Kosovës.

Vetë Yakin ka qenë ndërkombëtar 49 herë dhe ka trajnuar shumë klube: Thun, Lucerne, Spartak Moscow, GC, Sion dhe FC Schaffhausen.

Para Yakin, Lucien Favre, Arsène Wenger, Joachim Löw dhe Urs Fischer kishin hequr dorë.

Derniers articles