19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Prokuroria publike zvicerane apelon lirimin e Platinit dhe Blatter

Bernë, 20 tetor -Prokurori publik zviceran po apelon lirimin këtë verë të Michel Platinit dhe ish-presidentit të FIFA-s, zviceranit Sepp Blatter, në një rast mashtrimi, tha ai në një deklaratë të enjten, cition gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Prokurori publik dërgoi një deklaratë apeli në Gjykatën e Apelit të Gjykatës Federale Penale (TPF) dhe « kërkoi anulimin e plotë të aktgjykimit të shkallës së parë », thuhet në komunikatën për shtyp, duke konfirmuar informacionin nga e përditshmja L’Équipe. Prokuroria theksoi se nuk do të bëjë asnjë deklaratë të mëtejshme për këtë temë.

Pas gjashtë vitesh hetime dhe dy javësh gjyqi për mashtrim në Zvicër, ikona e futbollit francez, 67 vjeç dhe Sepp Blatter, 86 vjeç, u shpallën të pafajshëm më 8 korrik. Ata u përballën me pesë vite burg dhe prokuroria kishte kërkuar një vit e tetë muaj burg të pezulluar. Ata u shfaqën se kishin « përfituar në mënyrë të paligjshme, në dëm të FIFA-s, një pagesë prej dy milionë frangash zvicerane » (1.8 milionë euro) « në favor të Michel Platinit ».

Një « marrëveshje zotërinjsh »
Mbrojtja dhe prokuroria ranë dakord për një pikë: Topi i Artë i trefishtë e këshilloi mirë Sepp Blatterin midis 1998 dhe 2002, gjatë mandatit të parë të këtij të fundit në krye të FIFA-s, dhe të dy burrat nënshkruan një kontratë në 1999 duke rënë dakord për një shpërblim vjetor prej 300,000 Franga zvicerane, të paguara tërësisht nga FIFA. Por, në janar 2011, ish-mesfushori (i cili ndërkohë u bë president i UEFA-s) “pretendonte një pretendim prej dy milionë frangash zvicerane”, i cilësuar si një “faturë false” nga prokuroria.

Derniers articles