16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Kosovare Asllani kritikon Real Madridin e një vendi që nuk e njeh Kosovën. Në Kampionatin Evropian të ardhshëm për femra, ajo dhe vendi i saj do të takohen me Zvicrën

Madrid, 28 qershor -Kontrata e femrave Kosovare Asllani me Real Madrid skadon më 30 qershor. Kështu suedezja i jep fund një karriere trevjeçare në Spanjë, të cilën e shikon në mënyrë kritike dhe mbi të gjitha është e ashpër ndaj drejtuesve të klubit. Në Kampionatin Evropian të ardhshëm për femra, ajo dhe vendi i saj do të takohen me Zvicrën, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kosovare Asllani: Real Madridi është në duar të gabuara…

« Pothuajse i detyruar të luajë i dëmtuar » – Real-Star është i zemëruar me bosët e klubeve
Reprezentuesja suedeze, Kosovare Asllani, bën një goditje të mprehtë kundër epërsisë së Real Madridit.

Gazeta zvicerane LeCanton27.ch ka mesuar se Real Madridi duhet të dëgjojë Kosovare Asllanin dhe ta trajtojë ekipin e femrave me respekt. Çdo verë që kur Real Madridi vendosi të thithë CD Tacon dhe më në fund të krijojë një ekip për femra, Madridistet janë trajtuar me një sërë transferimesh të reja emocionuese. Ka qenë e mrekullueshme të mirëpresim yje të njohur, gurë të çmuar të nënvlerësuar dhe legjenda të së ardhmes në « Familjen e Madridit » dhe ka qenë edhe më e veçantë të shikoje këta lojtarë të arrijnë gjëra të mëdha së bashku dhe të vendosin themelet për Real Madrid Femenino.

Përveçse ka një problem. Ideja që Madridi të jetë një “familje” nuk ekziston për ekipin e femrave dhe në afatin kalimtar të verës 2022, madrilenët nuk po shohin të njëjtin aktivitet ambicioz. Në vend të kësaj, ata po shohin lojtarët e dashur që largohen nga klubi, ndërsa lojtarët elitë që dukej se ëndërronin për Madridin, si Lucy Bronze, po shkojnë diku tjetër.

Në një intervistë për Expressen, një nga Galacticas origjinale dhe fjalë për fjalë lojtari më i mirë që ka qenë ndonjëherë për Real Madrid Femenino, Kosovare Asllani, shpjegoi situatën. Ajo tha të vërtetën e sinqertë për mosfunksionimin në organizim që po frenon ekipin e femrave dhe madje po krijon kushte të rrezikshme pune për lojtarët.

Asllani diskutoi se si do të detyrohej të luante me lëndime apo sëmundje. Komentet e saj janë një aktakuzë mallkimore për një kulturë toksike të menaxhimit që shkarkon stafin mjekësor, duke i shtyrë lojtarët të rrezikojnë më tej shëndetin e tyre. Asllani tregoi dëmtimet e veta dhe se si ajo pësoi një pengesë sepse i thanë të vazhdonte të luante. Dhe ajo krahasoi përvojat e saj me kombëtaren suedeze, e cila ka fituar një sasi të pabesueshme argjendi dhe është një organizatë elitare, duke deklaruar se mjedisi atje është dukshëm më profesional.

Real Madridi ka humbur të tre Galaktikat e tyre

Ka diçka që duhet të dini për Asllanin. Ajo është një Madridiste. Përkufizimi i një Madridisti. Real Madridi ishte klubi i saj i fëmijërisë dhe ajo nënshkroi duke mos dashur asgjë më shumë se të ishte ylli i ekipit dhe ta çonte klubin që do në lartësi të mëdha. Edhe pse vendosi të largohej këtë vit, ajo po mendonte një transferim verën e kaluar, por vendosi t’i përmbahej atij, me shpresën se klubi që ajo do të përmirësohej.

Real Madrid nuk e bëri. Nëse ka ndonjë gjë, gjërat mund të përkeqësohen. Sepse Asllani nuk është i vetmi largim i profilit të lartë. Marta Cardona, një superyll aktual dhe i ardhshëm që ka bërë emrin e saj në Madrid si « The Flash », po largohet nga organizata në një sërë rrethanash të ngjashme.

Fakti që udhëheqja e klubit të Real Madrid Femenino po i shtyn lojtarët të kalojnë kufirin e tyre dhe në zonën e rrezikut tregon mungesë humanizmi dhe paaftësi totale. Këta janë njerëz që nuk mund të lidhen me Real Madridin, sepse jo vetëm që shkojnë kundër vlerave të klubit, por edhe po e pengojnë klubin.

Marta Cardona dhe Kosovare Asllani po largohen. Cili lojtar ylli do të dëshironte të luante për një klub që i trajton lojtarët në këtë mënyrë? Ekipi i meshkujve në Real Madrid është i njohur për të qenë i klasit të lartë, kjo është arsyeja pse lojtarët si Antoni

Derniers articles