17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Gazetat zvicerane: Para ndeshjes me Zvicrën presidenti i FFK Agim Ademi nga Kosova ishte në paraburgim

Para duelit kundër Zvicrës (sot në orën 18:00 në Letzigrund), në futbollin kosovar po zhvillohet një luftë për pushtet. Pikërisht në mes: shefi i shoqatës Agim Ademi.

Dy javë më parë, mediat në Kosovë u rrotulluan: “Arrestohet shefi i shoqatës së futbollit Agim Ademi”. 59-vjeçari duhet të vrapojë në polici dhe po mbahet në paraburgim. Akuza: Mësohet se ka sulmuar fizikisht një punonjës të shoqatës. Një ditë më vonë ai u la i lirë, mohoi akuzat në rrjetet sociale dhe foli për dëmtim të reputacionit të tij, shkruan gazeta prestigjioze Blick.ch, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shpërthyes: Zgjedhjet e reja priten në fillim të prillit. Përveç Ademit, i cili është në krye që nga viti 2018, në garë është edhe Gramoz Vokrri, djali i ish-presidentit Fadil Vokrri. Dhe pikërisht me këtë mësohet se është marrë edhe punonjësi i shoqatës i dyshuar i sulmuar. Gjithashtu, kërkesa e parë e Vokrrit për kandidim u tha se ishte refuzuar pa arsye të vlefshme.

Biznesmeni kërcënoi dhe sulmoi
A kishte dorë Ademi në këtë? Sido që të jetë, biznesmeni nuk është fëmijë trishtimi. Vite më parë ai u fut në telashe me ligjin kur dyshohet se kërcënoi dhe sulmoi një tjetër biznesmen. Pasojat atëherë? Nr.
Pushteti lufton kudo. Në mes të duelit të parë kundër kombëtares në një Letzigrund të shitur. “Ne i detyrohemi shumë Zvicrës. Jo vetëm atletike. Prandaj jemi shumë të kënaqur që ndeshja testuese shkoi mirë. Do të jetë një festë për të gjithë të përfshirët, »Ademi përpiqet të minimizojë trazirat që rrethojnë personin e tij.

Derniers articles