23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazeta prestigjioze zvicerane Blick.ch shkruan për deshtimin e atentatit mbi kreun e FSHF-së

Bernë, 26 janar -« UEFA është thellësisht e shqetësuar Sulm me bombë ndaj shefit të futbollit shqiptar! » (« Uefa ist tief besorgt Sprengstoff-Anschlag auf Albaniens Fussball-Boss! ») eshte ky titulli i hskrimit te gazetes prestiugjioze Blick.ch qe ka shkruar sot rreth deshtmit te atentatit mbim kreun e FSHF-së Arman Duka, shkrun gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Tronditje në Shqipëri: Sulm me bombë ndaj kryetarit të Federatës së Futbollit Armand Duka (59). UEFA është “thellësisht e shqetësuar” për situatën në futbollin shqiptar.
Armand Duka ka rreth 20 vite në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit (FShF). Dhe gjatë mandatit të tij, pothuajse asnjëherë nuk ka qenë e qetë në FShF. Dhe kritikat e Dukës janë të shumta. Kundërshtarët e akuzojnë për korrupsion, pastrim parash dhe manipulim të zgjedhjeve për komisionet e shoqatës, ka shkruar ne vazhdim Blick.ch

Shpërthyes: Në mars presin zgjedhjet e reja për kryesinë e shoqatës. Dhe tani papritmas një mjet shpërthyes shpërthen para shtëpisë së Dukës.

Stacioni televiziv Klant TV shfaq të martën pamje nga një kamerë vëzhgimi. Aty shihet një person i veshur me të zeza duke ecur në rrugë në qytetin bregdetar të Durrësit, në perëndim të Tiranës. Më pas autori ndez diçka në dorë, e vendos para shtëpisë së Dukës dhe arratiset.

Gruan dhe djalin në shtëpi

Fatmirësisht nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar. Vetë Duka në këto momente po qëndron në kryeqytetin Tiranë. Por gruaja dhe djali i tij janë në shtëpi dhe ikin të frikësuar.

UEFA është gjithashtu e shqetësuar se një president i shoqatës është sulmuar me një mjet shpërthyes. Sepse: Në Tiranë – vetëm 30 kilometra në lindje të Durrësit, më 25 maj do të zhvillohet finalja e Ligës së Konferencës.

UEFA është “thellësisht e shqetësuar” për atë që po ndodh në futbollin shqiptar. Shoqata Evropiane siguron mbështetje. Një delegacion do të udhëtojë në Shqipëri së shpejti « për të diskutuar problemet aktuale » dhe për të shprehur shqetësimet e shoqatës për organizimin e sigurt të finales, tha UEFA.

Zofi mes futbollit dhe politikës

Në Shqipëri duket se ka nisur një luftë e vogël mes Federatës së Futbollit dhe politikanëve. Siç mund të lexohet në mediat shqiptare, Duka thuhet se ka përjashtuar 40 delegatë (nga 80 prej tyre) nga zgjedhjet e ardhshme presidenciale, çka do të thotë se do të kishte vetëm gjysma e votave.

Por, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, donte ta parandalonte këtë dhe kërcënoi se do t’i dorëzonte FBI-së dhe autoriteteve greke të drogës për ryshfet nga Duka.

Më pas vetë shoqata e futbollit publikoi një deklaratë prej 6 faqesh dhe skedarë audio ku Veliaj thoshte se dëshironte të merrte pushtetin në futbollin shqiptar.

Veliaj konfirmoi vërtetësinë e dosjeve por tha se deklaratat e tij ishin jashtë kontekstit. Ndezja në çdo cep dhe të çarë.

Derniers articles