23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Italianët po i shkulin flokët për garuesen që shkoi të Shqipëria

Berne, 4 gusht -Lara Colturi (15) konsiderohet si një talente me e madha në garat e skive. Tani, pasi u zhvendos nga Italia në Shqipëri, ajo ka marrë pjesë në garat e para – dhe i ka fituar të gjitha. evropianet sikur Italianët po i shkulin flokët kur shofin talenten shqiptare, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar Blick.ch

Evropianet po i shkulin floket nga xhevahiri i ri i skive shqitarja Lara Kuluri

Lara Colturi ka fituar të gjitha garat e saj të para FIS në këtë sezon të ri.

Në fund të majit, një skiator 15-vjeçar bëri bujë në Itali. Arsyeja? Që atëherë ajo vendosi të mos garonte nën flamurin italian, por të pranonte nënshtetësinë shqiptare. U shërbyen Shoqata Italiane e Skive. Edhe ylli i skijimit Sofia Goggia tha këtë javë në “Gazzetta dello Sport” përsëri tha se nuk mund ta kuptonte këtë hap.

15-vjeçarja është Lara Colturi, vajza e kampiones olimpike Daniela Ceccarelli. Një ditë ajo duhet të jetë të paktën po aq e suksesshme sa nëna e saj apo Goggia. Sepse ekspertët shohin një talent të madh te Colturi.

Aktualisht Colturi po përgatitet për sezonin e ri në Amerikën e Jugut. Në Kili, tashmë në mënyrë mbresëlënëse nënvizon pse vlerësohet shumë nga të gjitha anët. Ajo ka marrë pjesë në katër gara FIS (dy sllallome dhe dy gjigantë) këto ditë dhe i ka fituar të gjitha – ndonjëherë me epërsi prej më shumë se 6 sekondash.

Si shqiptare, ajo ka më shumë liri zgjedhjeje
Sigurisht: këto nuk janë ende fitore të nivelit të lartë, dhe adoleshentja duhet të bëjë shumë hapa përpara se të mund të ndërtojë sukseset e nënës së saj. Që Colturi një ditë të japë rezultate të tilla në nivelin më të lartë, ajo është inkurajuar nga prindërit e saj që në fëmijëri. Në fund të fundit, një yll skish duhet të pritet nga diamanti i përafërt. Duke filluar nën flamurin shqiptar, ajo mund të vazhdojë të stërvitet në shkollën elitare të skive të prindërve të saj, “Ceccarelli Golden Team”. Një gjë e tillë ndoshta nuk do të ishte e mundur në skuadrën italiane.
Si shqiptare, Colturi mund të organizojë seancat stërvitore me prindërit e saj dhe të zgjedhë se në cilat gara do të marrë pjesë. Përveç kësaj, ajo mund të vendosë vetë për kontratat e ardhshme të mundshme të reklamave dhe të ardhurat. Prandaj ndryshimi i kombeve.

Deri tani vendimet e Colturit duket se po japin rezultat. Sepse përveç titujve negativë në Itali, aventura e shqiponjës dykrenare ka nisur mjaft mirë nga pikëpamja sportive.

Derniers articles